Rahvusvaheline üliõpilaste eluolu uuring EUROSTUDENT IV

EUROSTUDENT on üle-Euroopaline üliõpilaste uuring, mis keskendub kõrghariduse sotsiaalsele dimensioonile üliõpilaste vaatenurgast. Projekti eesmärgiks on pakkuda Euroopa kõrgharidussüsteemide kohta võrdlevaid andmeid üliõpilaste sotsiaalsete ja majanduslike elutingimuste kohta, et poliitikakujundajad nii riikide kui ka Euroopa tasemel saaksid hinnata kõrghariduspoliitikate toimimise tulemuslikkust (nt õppetoetuste piisavus, ühiselamukohtade vajadus, õppekorralduse ja õppeedukuse seosed jne). Võrdlevad andmed üliõpilaste elu kohta võimaldavad anda hinnangut iga riigi kõrghariduspoliitika mõjususe kohta ning hinnata kohaliku süsteemi tugevusi ja nõrkusi rahvusvahelises võrdluses.

Teadmised üliõpilaste eluolu kohta on üha olulisemaks muutunud, kuna üliõpilaskond on muutumas järjest heterogeensemaks. Kõrghariduses osalejate vajadused ning ootused kõrgharidusõpingute osas on seejuures samuti muutunud järjest mitmekesisemaks – kõrghariduspoliitikal tuleb sellega arvestada, vastasel juhul võib tekkida oht, et kõrgharidussüsteemi ebaefektiivsus suureneb ning kõrgharidus ei suuda panustada oodatud mahus teadmistepõhise ühiskonna eesmärkide saavutamisele.

Tänaseks on EUROSTUDENTi projekti läbi viidud kolmel korral alates 2000. aastast. Neljanda EUROSTUDENTi vooru raames on kavas koguda andmeid 8 üliõpilaste elu puudutava valdkonna kohta:

  • demograafilised karakteristikud
  • kõrgharidusele ligipääs ja ligipääsu teed
  • sotsiaal-majanduslik taust
  • majutustingimused
  • sissetulekud ja toetused
  • kulutused
  • töötamine ja ajakasutus
  • rahvusvaheline mobiilsus


EUROSTUDENTi uuring on ülesehitatud keskselt koordineeritud detsentraliseeritud võrgustiku põhjal. Ehk teisisõnu – iga riik kogub ise oma maa kohta andmed, kuid see toimub keskselt paika pandud põhiküsimuste ning andmekogumispõhimõtete alusel. Keskselt antakse ka juhtnööre uuringu sihtgrupi, valimi koostamise, uuringuinstrumentide jne osas, et tagada uuringuandmete ühtlane kvaliteet ning võrreldavus.

Eesti uuring hõlmab kõiki siinseid kõrgkoole, milles toimub kõrgharidusõpe bakalaureuse-, magistri, integreeritud bakalausreuse- ja magistri- ning rakenduskõrgharidusõppe õppekavadel.

Uuring viiakse Eestis läbi 2010. aasta kevadel koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, SA Archimedese, Eesti Üliõpilaskondade Liidu ning kõrgkoolidega. Projekti rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist programmi Primus kaudu.

Tulemused

Publikatsioonid:

Ettekanded

Artiklid

Teostajad:
Laura Kirss, Mihkel Nestor, Hanna-Stella Haaristo, Eve Mägi, Anne Aidla, Tarmo Strenze
Kestus:
2010 - 2011
Finantseerijad:
Märksõnad:
kõrgharidus, üliõpilased, kõrghariduse sotsiaalne mõõde