Eestis tegeleb tasustamata vabatahtliku tööga ligi veerand miljonit inimest ja poliitikauuringute keskuse Praxis analüüsist selgub, et kui vabatahtlike töö tasustada, kuluks selleks aastas 80 miljonit eurot.

Mündikogumiskampaaniaga kuulsaks saanud Toidupank tegutseb peamiselt vabatahtlike jõul, sest poodidest-hulgiladudest kohale jõudnud kaup tuleb käsitsi ümber sorteerida, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Täna veel tühjalt seisvad kastid on homme söögikraamiga täitunult puudust kannatavatest kodudes.

“Mina leian, et iga inimene peab vabatahtlikku tööd tegema, kel on natukenegi aega selleks, sest anda oma elust ära paar tundi, see ei ole ju midagi. Muidu ei kasutaks seda võib-olla otstarbekalt, siin see läheb asja ette,” rääkis Toidupanga vabatahtlik Ines.

Praxis jõudis oma analüüsis selgusele, et vabatahtlikud loovad oma tööga Eestis umbes 0,5 protsenti sisemajanduse koguproduktist ja see summa on tõusuteel. Kui suur või väike on vabatahtlikkus Eestis võrreldes teiste Euroopa riikidega, on aga raske öelda.

“Maailmas on vabatahtlikkuse mõõtmisega väga halvasti, riigid pole kokku leppinud metoodikas, enamik riike isegi ei mõõda seda. Praegu oleme me võrreldavad mõne Lõuna-Euroopa riigigiga umbes 15 aastat tagasi,” lausus Praxise analüütik Risto Kaarna.

Tallinnas Nokia kontserdimajas toimuval vabatahtlike messil osaleb üle 50 vabatahtlike organisatsiooni. Tõeline vabatahtlike töörügamine läheb Eestis lahti aga laupäeval, mil toimub järjekordne “Teeme ära!” talgupäev.

Allikas: Veerand miljonit Eesti inimest teeb vabatahtlikku tööd, ERR