Praxise osalusel lõppes e-tervise arengukoostööprojekt Moldovas, mille käigus katsetati edukalt sealses tervishoiusüsteemis Dermtesti e-konsultatsiooni kasutamist.

IT-lahenduse eksperdi Priit Kruusi sõnul läks Dermtesti piloteerimine hästi, sest arstid tulid kaasa ning nägid, et selline arstilt-arstile infovahetus on lihtne ja võimalik. „Kuna dermatoloogidest on väga suur puudus ka Moldovas, siis oli fookuses esmalt teledermatoskoopia, et parandada nahavähi varajast avastamist, nii nagu seda on Eestis juba 6 aastat edukalt tehtud. Projekti tulemusena tekkis Moldova tervishoiu osapooltel kindlus ja arusaam, kuidas e-konsultatsiooniga edasi minna lisaks ka muudel erialadel,“ võttis Priit Kruus e-konsultatsiooni katsetamise kokku.

Tegemist on Praxise kolmanda arengukoostööprojektiga Moldovas ning käesolev projekt on olnud senistest kõige rakenduslikum ning tulemus on käega katsutavaim. Projekti eksperdi Peeter Rossi hinnangul näitas e-konsultatsiooni ja teledermatoloogia teenuse katsetamine, et Eestis välja töötatud rakendust on Moldova patsientidele ja arstidele vaja ning selle kasutamisest ollakse huvitatud. „Projekti ühe tulemusena on tekkinud Moldovas laialdasem huvi e-konsultatsiooni rakendamise vastu, näiteks on Chisinau kiirabihaiglal soov rakendada e-konsultatsiooni kiirabitöös. Samas nägime ära ka need tervishoiusüsteemi ja infovõrgu puudused, mis eduka telemeditsiiniteenuse ja e-konsultatsiooni igapäevaseks rakendamiseks tuleb kõrvaldada,“ sõnas Ross.

E-konsultatsiooni katsetamine käivitus 2018. aasta kevadel ning lõppes käesoleval suvel. Piloot-etapi käigus pildistati ning konsulteeriti e-konsultatsiooni teel 134 juhtumit. Projekti oli kaasatud kuus tervishoiuasutust neljast linnast ning 21 tervishoiutöötajat.

Projekti ühe tulemusena valmis ka e-konsultatsiooni rakendamiskava.

Tegemist on projektiga „Moldova perearste toetava e-konsultatsiooni piloteerimine ja rakenduskava koostamine“ ning projekti rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest.