Kodanikuühenduste riikliku rahastamise juhendi rakendamine

Alates 3.10.2013 kehtib uus korruptsioonivastane strateegia aastani 2020. Sellega on kavandatud mitmeid tegevusi, mis puudutavad avaliku sektori otsuste ja tegevuste läbipaistvust, sealhulgas ühenduste rahastamise korrastamist. Muuhulgas on ette nähtud, et riigieelarveline rahastamine peaks toimuma vastavalt ühenduste rahastamise juhendmaterjalile. Pakume koostööd nimetatud juhendi rakendamisel Teie asutuses!

Siseministeeriumi tellimusel töötas Praxis väljaühenduste riikliku rahastamise ühtlustatud põhimõtted ning juhendi. Juhendiga saab tutvuda Siseministeeriumi kodulehel. Juhendisse on koondatud  ametnike ja vabaühenduste poolt kokku lepitud soovitused ja parimad praktikad. Neid saab kasutada nii olemasolevate rahastamisprogrammide  plaanimisel kui ka  nende hindamisel ja arendamisel.

Selleks, et juhendmaterjalides kirjapandut edukalt ellu viia, pakub Praxis koolitusi ja nõustamist juhendmaterjalide rakendajatele.  Rakendajad on kõik avaliku sektori asutused, kes tegelevad  riigieelarvest  eraldatavate toetustega kodanikuühendustele. Seega  on juhend mõeldud ametnikele nii ministeeriumitest,  ametitest, riigi sihtasutustest kui kohalikest omavalitsustest. Kõik need asutused on mainitud ka korruptsioonivastase strateegia rakendusplaanis kui juhendis toodud süsteemi elluviijad.

Oleme seoses juhendiga nõustanud  nii siseministeeriumi kui ka mitut kohalikku omavalitsust (Tartu linn, Suure-Jaani ja  Rae vald). Pakume ka teile võimalust viia ühenduste rahastamise süsteem kooskõlla juhendi põhimõtetega.

Nõustamise eesmärk on vastata sisulistele küsimustele ja probleemidele, mis võivad tekkida, kui asutuses hakatakse  tegema muudatusi rahastamise dokumentides ja toetuste andmise korraldamisel.  Nõustamine võimaldab leida konkreetsele rahastajale parima lahenduse tulenevalt tema võimalustest ja vajadustest.

Kuidas toimub nõustamine?

Kõigepealt võrdleme asutuse praegust praktikat ja ühenduste rahastamise toiminguid juhendiga. Selle tulemusena tekib arusaam, millised on peamised takistused rahastamise korrastamisel ja milline on asutuse valmisolek juhendi rakendamiseks.

Seejärel saame anda konkreetseid soovitusi, millised muudatused rahastamise korras ja tööprotsessides aitaksid Teil ühenduste rahastamist korrastada, muuta  seda läbipaistvamaks ja tulemuslikumaks.

Koostame kirjaliku kokkuvõtte, mis sisaldab võrdluse põhijäreldusi ning soovitusi.

Nõustamise käigus toimub vähemalt 2 kohtumist asutuse kontaktisiku või töörühmaga. Ülejäänud suhtlus toimub kas e-maili, Skype või telefoni vahendusel. Vastavalt kokkuleppele võime korraldada rohkem kohtumisi, näiteks läbi viia arutelud allasutustega, osakondadega või toetuste saajatega.

Koolitus võtmeisikutele

Pakume võimalust korraldada koolitus nendele asutuse töötajatele, kes on kõige otsesemalt seotud rahastamise korraldamisega. Koolituse käigus saavad osalejad hinnata, kas ühenduste rahastamisel kasutatakse sobivaid rahastamisliike (tegevustoetus, projektitoetus või teenuste delegeerimine) ning kas toetuste eraldamine vastab  juhendis toodud põhimõtetele.

Koolituse teemad:

  • Millised on ühenduste rahastamise aluspõhimõtted ja kuidas need asutust aitavad?
  • Mis infot, kellele ja millal tuleks rahastamise kohta  jagada?
  • Millal anda ühendusele tegevus- ja millal projektitoetust?
  • Kuidas siduda toetuse andmine strateegiliste eesmärkidega?
  • Kuidas hinnata rahastamise tulemuslikkust?

Koolitusel käsitleme parimaid näiteid ja lahendusi, anname soovitusi tegutsemiseks.

Koolitus on mõeldud ühepäevasena (8 akadeemilist tundi) ning võib toimuda kas teie asutuse ruumes või Praxise poolt korraldatuna.

Nõustamist ja koolitust pakuvad Praxise valitsemise ja kodanikuühiskonna analüütikud Jane Matt, Maiu Uus ja Hille Hinsberg, kes osalesid ka juhendmaterjali väljatöötamisel.

 

 

Tuleme meelsasti nõustamis- ja koolitusvõimalusi teile lähemalt tutvustama ning koostame just teie asutusele sobiva pakkumise. Huvi korral palun pöörduge Praxise kontaktisikute poole:

Ede Teinbas

Koolitusjuht
ede.teinbas@praxis.ee
+372 640 8002


Marian Võsumets

Projektijuht
marian.vosumets@praxis.ee
+372 640 8002