Majandus

Programmi eesmärk on aidata kaasa Eesti majanduse teadmistemahukuse ja innovaatilisuse suurendamisele ning rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmisele läbi majanduskeskkonda mõjutavate võtmeprobleemide analüüsimise, majanduspoliitiliste diskussioonide ja dialoogide algatamise ning majanduskeskkonna parendamiseks ettepanekute esitamise nii valitsusele kui ettevõtetele. Programmi raames käsitletavad teemad on sisendiks Eesti ettevõtlus-, tööstus- ja innovatsioonipoliitika arendamisele ja väljakujundamisele.

Uurimisobjekt: ettevõtlus, ettevõtete ja majanduse rahvusvahelistumine, majandussektorid ja nende arenguperspektiivid, ettevõtete ja majandussektorite innovatsioonivõimekus ja seda mõjutavad tegurid.

Peamised uurimisvaldkonnad:

1.      Ettevõtlus ja ettevõtete areng, (entrepreneurship and SME policy development) - ettevõtluse riiklike tugimeetmete ja ettevõtlusega seotud õigusaktide mõjude hindamine, väike- ja keskmise suurusega ettevõtete majandustegevuse edendamisele kaasa aitamine läbi analüüside ja poliitikasoovituste tegemise.

2.      Eksport ja rahvusvahelistumine (export and internationalization) – ettevõtete rahvusvahelistumise mustrid ja nende mõju konkurentsivõimele ja tulemuslikkusele, ettevõtete/majandussektorite ekspordipotentsiaali analüüsid, välisinvesteeringute ligimeelitamiseks ja välisinvestorite teenindamise parendamiseks analüüside läbiviimine.

3.      Innovatsioon (innovatsioonivõimekus) (innovation performance) - innovatsioon ja seda mõjutavad tegurid, ettevõtete innovatsioonivõimekuse suurendamine, regulatsioonide ja turgude mõju ettevõtete/tööstusharude innovatsioonitegevusele

4.      Majandussektorite uuringud (sectoral studies) – ettevõtete/majandussektorite restruktureerimine ja seda mõjutavad tegurid (omand, konkurents, eelarvepiirangud (budget constraints), muutused organisatsiooni juhtimises, institutsioonid, jne.), ettevõtete restruktureerimise mudelid kriisiolukorras, sektoripõhised analüüsid.

Programmi eesmärkide saavutamiseks tehakse koostööd tuntud majandusekspertidega nii Eestist kui välisriikidest. MP programm osaleb aktiivselt mitme rahvusvahelise võrgustiku töös, nt ETEPS (European Techno-Economic Policy Support Network) ja ENSR (European Network for Economic and Social Research).