Mõju hindamine

Koolitus toimub kahel päeval, kokku 16 akadeemilist tundi. Soovi korral saab koolitusprogrammi muuta ja kohandada vastavalt vajadustele.

I koolituspäev (kokku 8 tundi)

09.00 – 10.30 Teema 1. Mõju hindamise olemus ja roll poliitikakujundamise süsteemis  (2 akadeemilist tundi):

Mis on õigusaktide mõju hindamine, miks seda vaja on ja milline on selle roll poliitika kujundamises? Millistes poliitikakujundamise etappides mõju hinnata ja mis mõju hindamise peamised etapid? Kes peab mõju hindama? Millised nõuded kehtivad mõju hindamisele EL-is ja Eestis? Millised on mõju hindamises erisused valdkonna arengukava koostamise protsessi, õigusloome protsessis ja EL-asjades?

Meetodid: Interaktiivne loeng ja individuaalsed mõtlemisülesanded

10.30 – 10.45 Kohvipaus

10.45 – 12.15 Teema 2. Mõju hindamise eeldused. Probleemi ja eesmärgi määratlemine.  (2 akadeemilist tundi):

Millal saab mõju hinnata? Mis on mõju hindamise eeltingimused? Kuidas defineerida probleemi? Millal ja kuidas seada eesmärke? Milline on hea eesmärk? Kuidas mõista, milline eesmärgi puhul on vaja mõju hinnata ja millal mitte? Kuidas formuleerida ühiskondlikust probleemist ja üldistest eesmärkidest konkreetseid eesmärke ja mõju analüüsi küsimusi? Kuidas püstitada erinevaid poliitikavalikuid?

Meetodid: Interaktiivne loeng  ja praktiline harjutus:

12.15 – 13.15 Lõuna

13.15 – 14.45 Teema 3. Mõju esmane määratlemine (2 akadeemilist tundi):

Kuidas mõju tuvastada? Millist tüüpi mõju võib esineda? Millist mõju ja millal analüüsida? Kust saada abi mõju tuvastamisel? Kuidas koguda infot? Millal ja kuidas kaasata huvitatud osapooli ja partnereid? Milliseid andmed kasutada ja kust neid andmeid saada? Kuidas hinnata andmete kvaliteeti? Kuidas hinnata mõju olulisust?

Meetodid: Interaktiivne loeng ja rühmaarutelu

14.45 – 15.00 Kohvipaus

15.00 – 16.30 Teema 4. Mõju hindamise lähteülesande koostamine. (2 akadeemilist tundi)

Millal on vajalik põhjalikum mõju analüüs? Millal ja kuidas kasutada välist ekspertiisi? Kuidas kavandada ja/või tellida uuringuid ja/või analüüse? Kuidas leida töö teostaja? Milline on kvaliteetne lähteülesanne (eesmärk, uuringu kasutusalad, uurimisprobleem, analüüsiküsimused, olemasolevad andmed ja nende töötlemise vajadus, täiendavate andmete kogumise vajadus, oodatavad tulemused ja ajakava)? Kuidas planeerida analüüsi eeldatavat maksumust ja ajakava? Kuidas kavandada koostööd? Milliseid tulemusi küsida: vahetulemused, lõpptulemused (aruanded, algandmed, töödeldud andmekogumid, poliitikasoovitused, tulemuste tutvustamine jms)?

Meetodid: Interaktiivne loeng ja rühmaharjutus: mõju analüüsi kavandamine (jätkub koduse ülesandena).

16.30 – 16.45 Koolituspäeva kokkuvõte ja vahehindamine, et saada tagasisidet esimesele päevale ning selgitada osalejate ootused teisele koolituspäevale.

II koolituspäev (kokku 8 tundi)

09.30 – 11.00 Teema 5. Kvalitatiivsed mõju analüüsi meetodid. (2 akadeemilist tundi):

Kuidas võrrelda poliitikavalikuid? Millised on peamised andmeanalüüsi meetodid mõju analüüsimisel ja mis on nende eelised ja puudused? Millal ja kuidas kasutada kvalitatiivseid andmeid? Milliseid kvalitatiivseid meetodeid on veel võimalik kasutada poliitikavalikute võrdlemiseks? Millised on kvalitatiivse analüüsi tulemuste kasutamise piirangud?

Meetodid: Interaktiivne loeng, praktilised rakendamise näiteid ja nende analüüs.

11.00 – 11.15 Kohvipaus

11.15-12.45 Teema 6. Mõju hindamise kvantitatiivsed meetodid. (2 akadeemilist tundi):

Millal kasutada kvantitatiivseid mõju hindamise meetodeid? Mis on nende meetodite eelised ja puudused? Milliseid statistilisi ja matemaatilisi meetodeid kasutatakse mõju hindamisel? Millised on kvantitatiivsete meetodite kasutamise eeldused ja eesmärgid ja analüüsi tulemuste rakendamise võimalused?

Meetodid: Interaktiivne loeng ja praktilised rakendamise näiteid.

12.45 – 13.45 Lõuna

13.45 – 15.15 Teema 7. Mõju hindamise erijuhud. Kulu-tulu analüüs. Kulutõhususe analüüs. Halduskoormuse hindamine (1,5 akadeemiline tund).

Millal kasutada mõju hindamise erijuhtusid? Mis on nende meetodite sisu ja kasutusalad? Millised piirangud on nende meetodite kasutusele? Millised ohud kaasnevad analüüsi tulemuste väärtõlgendustega?

Meetodid: Interaktiivne loeng ja praktilised rakendamise näiteid.

15.15 – 15.30 Kohvipaus

15.30 – 16.30 Teema 8. Kodutööde analüüs ja mõju hindamise elluviimise plaani koostamine (2 akadeemilist tundi)

Analüüsitakse esitatud kodutööde tugevaid ja nõrku külgi, antakse vastastikku soovitusi probleemipüstituse arendamiseks. Püstitatud poliitikavalikute hindamise plaani koostamine. Kuidas hinnata olulist mõju? Milliseid meetodeid kasutada ja milliste piirangutega seejuures tuleb arvestada? Keda kaasata, milliseid meetodeid rakendada ja kuidas tulemused esitada?.

16.30 – 16.45 Koolituste kokkuvõte, tagasiside andmine ja tunnistuste jagamine.

 

Koolitusprogramm on väljatöötatud Rahandusministeeriumi tellitud projekti "Mõju hindamine poliitikakujundamises" raames, mida rahastati Euroopa Sotsiaalfondist ja Rahandusministeeriumi eelarvest programmi „Keskne koolitus 2012-2013“ raames.

 

Kui teil on huvi antud koolituse vastu, palun võtke ühendust ede.teinbas@praxis.ee