Rahvusraamatukogu korraldas 22. novembril ühiskonnateaduste teabepäeva “Riigiteadused–kellele, kuidas, miks?”. Teabepäev oli korraldatud populariseerimaks ühiskonnateadusi noorte hulgas ning selle raames toimus rida erinevaid üritusi, sh interaktiivsed töötoad, mida viisid läbi ülikoolid ja noorteorganisatsioonid (Eesti Noorteühenduste Liit, Euroopa Noored).

Sõltumatu Poliitikauuringute Keskus Praxis, noorteorganisatsioon Party on Wheels (POW) ja Eesti Noorteühenduste Liit (ENL) viisid teabepäeva raames läbi osaluskohviku “Valitsejad väljaspool valitsust”.

Osaluskohviku eesmärk oli panna noori märkama ja kasutama võimalusi poliitika kujundamisel  kaasa rääkida läbi kolmanda sektori ning anda neile võimalus arutleda koos poliitikutega ühiskonnas olulistel ja noortele huvitavatel teemadel.

Diskussioonid toimusid temaatilistes laudades: riigi valitsemine, majanduspoliitika, kultuuripoliitika ja hariduspoliitika valdkond. Noortega vahetasid mõtteid Mart Laar, Jaak Aaviksoo, Mailis Reps, Maret Maripuu, Evelyn Sepp, Taavi Rõivas, Karel Rüütli jpt Eesti poliitikud.

“Tegemist on väga vahva noortele suunatud algatusega korraldajatelt ja tõelise kodanikuühiskonna üritusega, kus arutati eluliselt olulistel teemadel. Hea näide sellest, kuidas kodanikuühiskonda ehitatakse läbi noortele inimestele kaasarääkimise võimaluse andmise. Tugev kodanikuühiskond ja tugev riik algab tegusast kodanikust ja erinevate võrgustike omavahelisest koostööst”, kommenteeris Jaak Aaviksoo üritusel toimuvat.

“Ikka öeldakse, et iga kett on just nii tugev kui tema nõrgim lüli. Noored inimesed, kes ei viitsi enda ümber toimuvasse süveneda on sageli just see nõrk lüli, kuigi just neist peaks saama homse päeva targad kodanikud. Nii et noortes inimestes huvi ja kaasamõtlemisesoovi ärgitamine on kodanikuhariduse andmises üleüldse üks kõige suurema missiooniga tegu, millest võidab kogu ühiskond. Loodan väga, et iga noor lahkus Riigivalitsemise lauast teadmise ja tundega, et kellegi mõtted ei ole rumalad, vaid alati väärt kaasa mõtlemist ja arutamist,” avaldas arvamust Evelyn Sepp pärast osaluskohvikut.

Osaluskohvik toimus projekti “Noored dialoogis poliitikutega” raames, mille eesmärgiks on Eesti kodanikuühiskonna tugevdamine noorte ja poliitikute vahel aktiivse ja sisutiheda dialoogi arendamise teel ning selle kajastamise üldsusele.

Projekti toetab Vabaühenduste fond, mida rahastavad Norra, Island ja Liechtenstein Avatud Eesti Fondi vahendusel, Sokos Hotel Viru, Developers Team, Forum Cinemas, Abiprint OU.