Poliitikauuringute keskuse Praxis analüütiku Andres Võrgu sõnul praegused pensionärid võidavad pensioniea tõusust.

Eile kirjeldas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, et pensioniea tõstmine tähendab tööinimesele pensionide langetamist.

“Täna 56-aastasele inimesele tähendab pensioniea tõstmine seda, et riik võtab temalt ära 3 kuu pensioni ehk ligikaudu 15 000 krooni. Täna 55-aastasele inimesele tähendab see, et temalt võetakse 6 kuu pension ehk ligi 30 000 krooni ning kõigile, kes on alla 50-aastased tähendab, et neilt võetakse kahe aasta pension, mis on üle 100 000 krooni,” kirjutas Simson pressiteates.

Andres Võrk märkis Vikerraadio saates “Uudis+”, et Simsoni pressiteates on vaid pool tõde. “Siin on vastuolu selles, kelle pensionid vähenevad. Kui vaatame seda, et praegu on riigieelarves pensioni osa umbes 2-3 miljardit ja kuskilt peab pensionikulusid vähendama, siis selleks ongi kaks võimalust – kas me vähendame kõikide inimeste pensione või vähendame nende pensionit, kes hakkavad tulevikus pensionit saama,” rääkis Võrk.

Ta lisas, et pensione saab vähendada kahte moodi – vähendada pensionisummat või lükata edasi aeg, millal inimesed hakkavad pensioni saama. “Mida Kadri Simson kirjutab on see, et need, kes hakkavad tulevikus pensioni saama, saavad seda hiljem ja kogusummana nad tõepoolest saavad pensioni vähem. Teisest küljest, nende inimeste, kes hakkavad hiljem pensioni saama, pensionisumma võrra on võimalik tõsta kõikide teiste pensioni. See on eelkõige olemasolevate pensionäride jaoks võit,” selgitas ta.

“Praegusel juhul pensioniea tõusuga praegu töötavatelt inimestelt jagatakse olemasolevatele ja tulevastele pensionäridele lihtsalt natukene rohkem ümber,” lisas ta.

Võrk märkis, et kõik need, kelle jaoks pensioniiga tõuseb, on kaotajad. “Aga me loodame selle peale, et oodatav eluiga samuti tõuseb ning kokkuvõttes periood, millal tulevased pensionärid saavad pensioni, samamoodi pikeneb,” ütles ta.

Allikas: Võrk: praegused pensionärid võidavad pensioniea tõstmisest, ERR