Eelmisel aastal riigikogu valmiste eel andsid erakonnad palju maksulubadusi, mida analüüsis majandusuuringute keskus Praxis. Järgneb info, mille põhjalt tulevase valitsuse kohta järeldusi teha.

Astmeline tulumaks, tulumaksuvaba miinimum
SDE ja Keskerakond lubasid kehtestada astmelise tulumaksu ja tõsta tulumaksuvaba miinimumi. See parandaks madala ja keskmise palgasaajate olukorda võrreldes kõrgepalgalistega.
Reformierakond on tugevalt vastu astmelise tulumaksu kehtestamisele, kuid pooldab tulumaksuvaba miinimumi tõusu. IRL oli sõnades astmelise tulumaksu kehtestamise vastu, kuid samas oli nende põhilubadus kolmeastmelise tulumaksu kehtestamine, kus kuni 500 eurot teeniv inimene ei maksa tulumaksu, 501–846 eurot teeniv inimene maksab tulumaksu kasvavas tempos ning üle 846 eurot teeniv inimene maksab tulumaksu nagu praegu.
EKRE ja Vabaerakond lubasid tulumaksuvaba miinimumi olulist tõusu. Tulumaksumäära kohta lubas EKRE langetada tulumaksu 5% iga kasvatatava lapse pealt ning Vabaerakond lubas tulumaksu tõsta, kuid ei täpsustanud, kui palju.

Kapitalimaksud
Keskerakond, SDE ja Vabaerakond pooldasid ettevõtete tulumaksu kehtestamist
IRL ja Reformierakond seisid ettevõtete tulumaksu kehtestamise vastu.
EKRE maksustaks Eestist väljaviidavat kapitali, aga ei täpsustanud, kuidas.

Sotsiaalmaks
Reformierakond ja Vabaerakond alandaksid kõigi töötajate sotsiaalmaksu.
EKRE ja SDE alandaksid piiratud töövõimega inimeste sotsiaalmaksu. Lisaks lubab SDE alandada noorte, eakate ja väljaspool Harjumaad elavate ja töötavate inimeste sotsiaalmaksu.
Keskerakond lubas sotsiaalmaksu erandeid, kuid ei täpsustanud, milliseid.
IRL lubab kehtestada sotsiaalmaksu lae.

Tarbimismaksud
Reformierakond seadis sihiks liikumise tulude maksustamiselt tarbimise, saastamise ja pahede maksustamisele.
IRL, SDE ja Keskerakond lubavad tõsta pahede (alkohol, tubakas, magusa- või energiajoogid) vähendamiseks aktsiise.
IRL lubas tasakaalustada pahede aktsiiside tõstmist elektriaktsiisi vähendamisega tööstusettevõtetel.
SDE lubas vähendada kultuuriürituste piletite käibemaksu.
Keskerakond lubas kehtestada madalama käibemaksumäära kaupadele, mis on inimestele tähtsad (nt toasoe, põhitoiduained, ravimid ning teatri-, kontserdi- ja muuseumipiletid).
EKRE lubas suurt tarbimismaksude alandamist, vähendades käibemaksumäära 10%ni. See on aga vastuolus ELi maksuseadustega.
Vabaerakond tarbimismaksudes olulisi muudatusi ei luba.

Äripäeva kodulehekülg pakub pärast valimislubadustega tutvumist ka võimalust interaktiivselt Eestile uus valitsus moodustada.

Allikas: Tee ise valitsus ja vaata erakondade maksulubadusi, Äripäev