Ametnikud ei tohiks karta oma tööd hästi teha ega dialoogi vältida, sest sellises riigis ei ole hea elada, rääkis Praxise juhatuse esimees Annika Uudelepp.

“Me ei ole rõõmsad, elades Eesti riigis, kui me näeme bürokratiseerumist, mõttemallide kivistumist, näeme seda, et tegelikult dialoogi kardetakse, inimestega ei taheta rääkida, sest jumal teab, mis võib juhtuda,” rääkis Uudelepp “Terevisioonile” antud intervjuus.

Tema sõnul tähendab probleemide lahendamine just inimestega rääkimist, allika juurde minemist ja reaalset kõnetamist.

“Kui hakatakse neid asju taunima ja sildistama, ütlema, et ära jumala eest nii tee, sest paberis pole nii ette nähtud, siis me ei saa me enam rääkida sellest riigist, millest me unistasime,” nentis Uudelepp.

Ta märkis, et esile tuleks tõsta neid ametnikke, kes on huvigruppe kaasanud, oma peaga mõelnud ja probleeme lahendanud. Kodanikuühenduste ja ekspertide kaasamine muudab küll ametnike töö keerulisemaks, kuid Uudelepa sõnul ongi amentike töö raske. Kui aga ametnik on nutikas ja peab partneritega regulaarselt dialoogi, siis ei tule talle eri seisukohad üllatusena ja ta oskab paremini planeerida, kellega asju arutada, ning huvigruppe tasakaalustatult kaasata, lisas ta.

“Kindlasti on väga tähtis parandada kommunikatsioonivõimet, aga tähtis on ka siiras tahe ja seda on mõnel pool veel liiga vähe,” lausus Uudelepp.

Ta tõi näite, et kui kusagil on mingi suur probleem ja kohalikelt huvigruppidelt küsitakse, kuidas teil tegelikult asjad käivad, siis ei saa nendega rääkida 200-leheküljeliste dokumentide ega õigusaktide keeles, vaid tuleb uurida, kuidas konkreetne inimene asjasse suhtub ja kuidas see teda mõjutab.

Allikas: Uudelepp: ametnik ei tohi karta oma tööd hästi teha, ERR