Oktoobri lõpus avaldas mõttekoda Praxis uuringu “Vabakutselised loovisikud, nende majanduslik toimetulek ja sotsiaalsete garantiide kättesaadavus”. Vabakutseliste loovisikute hetkeseistust ning uuringust rääkis täpsemalt Praxise analüütik Kaupo Koppel Klassikaraadio saates “Helikaja”.

Eestis on enam kui 10 000 vabakutselist loovisikut. Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Taaniel Raudsepp sõnas uuringu ettekandel, et vabakutselised loovisikud küll panustavad ühiskonda, aga neile saab saatuslikuks sotsiaalkaitse võrgustik, mis on rajatud palgatöölisi silmas pidades.

Kuigi uuringu koostamisel ei tekkinud probleemi loomevaldkonna selgitamisega, osutus märksa keerulisemaks vabakutselisuse defineerimine. Kaupo Koppeli sõnul analüüsisid nad uuringu koostamisel mõistet “vabakutseline” üsna laialdaselt. Näiteks on paljud vabakutselised seotud õpetajatööga, kuid Koppeli sõnul ei ole igasugune õpetaja vabakutseline loovisik. Nii ei ole gümnaasiumi keemiaõpetaja vabakutseline loovisik, kuid eratunde andev muusikaõpetaja võib seda olla.

Loe edasi ERRi kultuuriportaalist!

Allikas: Praxise analüütik: vabakutseliste probleemid tulevad sotsiaalkaitse süsteemist, ERR Kultuuriportaal