Poliitikauuringute keskuse Praxis analüütikud on rahvakogule tehtud ligi 2000 ettepaneku ning 5600 kommentaari süstematiseerimisega lõpule jõudmas, ütles Eesti Koostöö Kogu juht Olari Koppel.

Ta rääkis Vikerraadio hommikuintervjuus, et pärast mõnenädalast suhtelist vaikust hakkavad tekkima vahearuanded, millel on oma teemad. Kui on näiteks teema “Valimised”, siis selle juurde tulevad väiksemad teemad, näiteks “Valimisringkonnad” jne.

Koppeli sõnul terasid sõkaldest veel eraldatud ei ole. “Me ei hakka vahet tegema, missugused on kullatükikesed ja missugune on rämps. Me eeldame, et kõik ettepanekud, mis sinna Rahvakogu keskkonda sisestati, olid tehtud heast tahtest ja nüüd ongi ekspertide töö ja hiljem arutelupäeva töö öelda, mis on kuld ja mis ei kõlba,” selgitas ta.

Alates esmaspäevast on kõigil võimalik veebis ettepanekuid lugeda ja kommenteerida. Kui eksperdid on lõpetanud, tekivad vahekokkuvõtete juurde lingid, kus on õpetatud tegelaste koostatud neutraalsed mõjuanalüüsid. Näiteks kui teemaks on üks üleriigiline valimisringkond, siis tuuakse ära selle plussid ja miinused.

Ekspertide töö on juba alanud ning nende otsused tulevad konsensuslikud. Koppel lubas, et kõik ettepanekud pannakse poliitikute ette aprilli esimesel poolel.

Allikas: Koppel: rahvakogu analüütikud on oma tööga lõpule jõudmas, ERR