Keskerakonna Tallinna linnapea kandidaat Edgar Savisaar lubab suurendada teederemondi rahastamist 25 miljoni euroni igal aastal, kahekordistada linna panust tasuta koolitoidus ning rohelise kaardi soodustuste laienemist toidukaupadele.

Edgar Savisaarel on selja taga 15 valimiskampaaniat. Küsimusele, kuidas ta seekordse kamapaaniaga on rahule jäänud, vastas Savisaar, et tema peabki alati rahule jääma, vahendas “Aktuaalne kaamera. Nädal”.

“Oleneb sellest, mida 20. oktoobril rahvas ütleb, aga ma usun, et nad ikka saavad teadmisi juurde, kuigi kindlasti raskelt, sest liiga palju on selles kampaanias naljategemist,” märkis Savisaar.

Valimislubadustes räägib Keskerakond eakate odavamatest toidukaupadest, uuest luterikirikust Mustamäel, autovabast Viru tänavast ja paljudest muudest asjadest. Savisaar ütleb, et igal kandidaadil on lubadus, mis just tema hinnangul tähtsaim, kuid Savisaare enda arvates on kõige tähtsam koolitoidu hinna tõstmine.

“Kui me tahaksime tõsta kahekordseks lõunatoidu hinna, siis see tähendab 30 000 noorele inimesele ikkagi täiendavat toitu ja kvaliteetsemat toitu – see on üks näide vaid,” ütles ta.

Poliitikauuringute keskuse Praxis juht Annika Uudelepp tõdes, et Tallinnas on koolitoit põhikooli õpilastele tasuta ja gümnaasiumis mitte. Uudelepa hinnangul võiksid poliitkud olla oma lubadustes täpsemad ehk et kas tasuta toit laieneb ka gümnaasiumile.

“Sellest tasuta koolitoidust põhikooli tasemel maksab ju riik, mitte Tallinna linn 2/3 ja Tallinna linn 1/3. Kui seda kahekordistatakse, siis see ei tähenda, et koolitoidu maksumus kahekordistub, vaid sinna tuleb juurde kõigest pisku – vähem kui kolmandik,” selgitas Uudelepp.

Üsna palju on erakondadel valimistel ka kattuvaid teemasid. Üks neist on liikluse korralduse parandamine Tallinnas. Keskerakond lubab lisaks tasuta bussisõidule ka tasuta rongisõitu. Savisaar tuletas meelde Ülemiste liiklussõlme avamist ning järgmisena algavad tööd Haabersti ristmikul.

“Me juba oleme hakanud seal natuke haaval tegema, aga järgmisel aastal läheb seal tugevaks tööks lahti,” kinnitas Savisaar.

Annika Uudelepa sõnul on Haabersti ristmiku kohta kuulda mitmesugust informatsiooni. Ka teised erakonnad on andnud Haabersti ristmiku kohta lubadusi.

“Mõned erakonnad on selgelt välja toonud, et ehitavad uue, mitmetasandilise ristmiku. Keskerakond ütleb, et nad rekonstrueerivad. Aga hiljuti uudistest lugesime, et tuleb üks uus kauplus sinna ja võib-olla tähendab see mingit uut sissesõitu. Aga võib-olla isegi mitte enamat. Nii, et mis on sildi taga? See on põhiküsimus,” rääkis Uudelepp.

Keskerakonnal on Tallinnas ainsana võimalus näidata valijatele ette oma töö tulemus. Küsimusele, kumb on valimistel tähtsam, kas senised tulemused või lubadused, vastas praegune linnapea, et tehtu annab usaldusväärsuse ja lubadused on otsustavad.

“Kui valija võtab nii, et see partei on usaldusväärne ja viib selle asja ellu, siis järgmisena ta vaatab, mis selle partei programmis on ja millele ta panuse teeb,” ütles Savisaar.

Samas pole võimulolijail kerge uusi lubadusi valijale pakkuda. “Praeguse linnavalitsuse lubadusi vaadates tekib igaühe puhul valijal küsimus, et miks siis siiamaani pole seda saanud teha, mis siis see muutus võrreldes praegusega peaks olema,” ütles Uudelepp.

Savisaar on põhimõtteliselt nõus pärast valimisi tegema koostööd ja koalitsiooni kõigiga, kes valimistel osalevad. Teiste linnapea kandidaatidega kohtub Savisaar erinevatel kampaaniaüritustel, aga ka debattidel, kus keegi ennast kaotajate hulka ei arva.

“Kõik pungitasid põski ja olid tähtsad ja ütlesid, et nad kohe-kohe võidavad valimised. Aga teate, see on nii enne valimisi. Tõe hetk saabubki 20. oktoobril. Meile kõigile – kõigile poliitikutele,” tõdes Savisaar.

Allikas: Keskerakond peab tähtsaimaks lubaduseks suuremat panust tasuta koolitoitu, ERR