Umbes 400 tuhandel inimesel on aega pühapäevani otsustada, kas suurendada makseid II sambasse ja saada ka riigilt suuremat protsenti või mitte. Poliitikauuringute keskuse Praxis sõnul II samba sissemakse suurendamisel väheneb aga pension I sambast.

400 tuhat inimest ei jätkanud 2010. aastal makseid II pensionisambasse. Pangad soovitavad nüüd suurendada sissemakseid II sambasse, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Praxis aga hoiatab, et kui suunata raha rohkem II sambasse sotsiaalmaksu arvelt, siis pension I sambast väheneb.

Praxise analüütik Andres Võrk on joonistanud keerulise mudeli. Lihtsustatult – teise sambaga liitunu raha jaguneb üldisse pensionikatlasse ja kogumispensionisse. Viimase osa saatus sõltub pankade efektiivsusest.

“Praegu kahjuks on niimoodi, et alates kogumispensioni perioodi algusest nad ei ole suutnud keskmiselt inflatsiooni ületada. Reaaltootlus on null või isegi alla selle – see on eelmise aasta seisuga,” selgitas Võrk.

Kuid iga teise sambasse laekunud euro tähendab pangale teenustasutulu. “Kogu sellest rahast, mis II sambasse koguneb, pangad võtavad tavaliselt ühe protsendi aastas ära hooldustasudeks. Ja mida suurem see summa on, seda rohkem nad saavad,” rääkis analüütik.

Kui kõik inimesed, kes on liitunud II sambaga, suurendaks nüüd oma panust veelgi, tähendaks see 90 miljonit eurot pensionifondidele, ütles Võrk. See summa jääb vähemaks üldisest pensionikatlast.

“Kes kaotavad? Kaotab see sektor – ehk tänastele pensionäridele me peame leidma kuskilt rohkem raha. Seesama 90 miljonit tuleb asendada. Ja sellest samast vaatevinklist on väga raske ülesanne rahandusministril,” rääkis Võrk

Juba praegu on I sammas – sotsiaalmaks, mis laekub, väiksem, kui pensioniteks aastas kulub ja defitsiit on 300 miljonit eurot, ütles Võrk.

Allikas: Praxis: II pensionisamba makse suurendamine tuleb I samba arvelt, ERR