Ida-Virumaa ja Tartu ettevõtjad otsivad töötajaid teistest Eesti piirkondadest.

Haritud ja erioskustega inimesed leiavad väljaspool Tallinna kohe töö Ida-Virumaal ja Tartumaal, kus annavad tooni tööstusettevõtted. Otsituimaks ametiks on müügimees, kellelt tööandjad ootavad üha erilisemaid oskusi.

Kohtla-Järvel naftast polümeervaike tootev Novatrade Invest otsib juba mõnda aega töötajat, kes suudaks ettevõtte toodangut välismaal müüa. „Pakkumas on käidud nii Tallinnast kui ka meie oma kodukandist, kuid otsime ikka edasi,” ütles ettevõtte personalijuht Marina Stedikova. „Vajame väga hea inglise keele oskusega inimest, kes samal ajal tunneb ka üpris kitsast naftakeemia ala.”

Tartu sünteetilise keemia uuringufirma Biodiscovery soovib samuti oma toodangu müüki välismaal suurendada, mistõttu otsib müügiasjatundjat. „Meil lõppes täna müügispetsialisti konkurss, kuid mulle tundub, et me peame veel otsima,” rääkis ettevõtte juht Andrus Tasa. „Biodiscovery vajab inimest, kes tunneks keemiat, kuid meile tehakse ridamisi igasuguseid absurdseid pakkumisi inimeste poolt, kes pole ilmselt kuulutust läbigi lugenud.”
Lähiajal võib Ida-Virumaal oodata vabade töökohtade lisandumist, sest mitu tootmisettevõtet laseb käiku uued tootmisvõimsused. „Ida-Virumaad iseloomustab praegu siiski pigem tööpuudus kui suur töö pakkumine,” ütles Silmet Grupi juht Tiit Vähi. „Kui Sillamäe sadamas avatakse varsti uus ammoniaagiterminal ja Viru Keemia Grupil valmib uus keemiatehas, siis tekib töökohti juurde.”

Spetsialist saab lihtsamini tööd

Silmet Grupis, kus koos seotud ettevõtetega töötab 1500 inimest, pole kriisi ajal töötajaid vallandatud, kuid ka uusi inimesi praegu juurde ei võeta.
Ida-Virumaa tööpakkumisi kütavad meditsiiniasutused, kus valitseb arstide põud. „Regionaalhaiglas on pidevalt puudu kümmekond arsti, sest Tartu ülikooli lõpetajad ei taha siia tulla,” ütles neuroloog ja Jõhvi volikogu juht Niina Neglason. „Varem võeti Ida-Virumaale suunamist nagu asumisele saatmist, kuid praegu on meie arstidel juba päris head teenimise võimalused ning Ida-Virumaa kogukond pakub mõnusat elukeskkonda.”

Samal ajal kui eriharidusega spetsialistid leiavad endale Ida-Virumaal kiiresti töö, kannatavad Neglasoni sõnul tööpuuduse all 17– 35-aastased põhi- või keskharidusega inimesed. „Majanduse tõusu ajal ei läinud paljud nendest lihttöölistest tööle, kui ei saanud 30 000 krooni kuus palka, nüüd aga polegi neil kusagilt tööd leida,” lisas Neglason.

Ida-Virumaa ja Tartu tööpakkumiste mitmekesisus ja aktiivsus on töötukassa hinnangul üpris sarnased. „Nende maakondade töökuulutused liiguvad kiiresti ja vakants püsib pidevalt päris kõrgel,” ütles töötukassa teenusejuht Kaupo Paltseri.

Tartu ja Ida-Virumaa on edestanud viimasel kuuel aastal teisi piirkondi vabade töökohtade arvuga, kuid suurema ettevõtete ja väiksema töötute arvuga Tartus leiab poliituuringute keskuse Praxis hinnangul tööd lihtsamalt. „Et hinnata, kus on kõige lihtsam tööd leida, tuleb arvesse võtta ka seda, kui palju on neis piirkondades töötuid,” ütles Praxise töö- ja sotsiaalpoliitika analüütik Marre Karu. „Tartu vakantside osakaal kõigist vakantsidest on langenud ja Ida-Virumaal on praegu erakordselt madal töökohtade pakkumine.”

Ida-Virumaal tegutseb 4320 ettevõtet ja töötult vireleb 12 000 inimest, Tartumaal on seevastu 8130 ettevõtet ja üle 6000 töötu.

Allikas: Ida-Virumaal ja Tartus suur põud müügitöö tegijaist, Ärileht