Poliitikauuringute keskuse Praxis kodanikuühiskonna-eksperdi Hille Hinsbergi hinnangul ei pea valitsus alati ise kutsuma ja küsima arvamust, vaid kodanikuühiskond võiks seda omaalgatuslikult ise teha.

Valitsusele on tihti etteheidetud arrogantsust ja üleolekut ning arvamuste mittearvestamist. Näiteks kirjutas rahandusminister Jürgen Ligi 12. märtsil Postimehes, et kaasamine pole palju muud, kui õigus olla ärakuulatud. Ta kirjutas, et huvigrupid on hõlmatud otsustamisse kõigi valimise ja valitsemisprogrammide ning arengukavade koostamisse, seaduste tegemisse, ettevõtete ja sihtasutuste nõukogudesse, isiklikest kontaktidest rääkimata.

Hille Hinsberg, kes jälgib ka valitsusprogrammi täitmist keskkonnas Valitsemise Valvurid, ütles Vikerraadio saates “Uudis+”, et eristada tuleb valitsuse suhtlusstiili ja valitsuse edusamme, tulemusi, fakte. “Meil pole valvuritega põhjust olla ärevad valitsuse üldiste tulemuste suhtes. Töö laabub, käib, töösaavutusi tekib ja meil on, mida jälgida ja mille suhtes arvamust avaldada.

Hinsberg lisas, et juba see, et valitsemise valvurid arvamust avaldavad, on ka mingis mõttes kaasamine. “Miks ei võiks kodanikuühiskond omalt poolt, ootamata, et keegi, kas Jürgen Ligi või keegi teine ministritest või ametnikest, tuleks ja teadlikult saadaks kirju ja kutseid ja küsiks, seda omaalgatuslikult teha. Ma arvan, et see on kodanikuühiskonna aktiivne roll, olla ise võimekas oma arvamuse pakkuja,” selgitas ta.

Ta rõhutas, et igapäevatöös ametnike poolt huvigruppide, osapoolte, kodanikuühenduste ja ekspertide kaasamine tegelikult toimib ja põhjust kellelegi tuhka peale raputada pole.

Samas tõdes Hinsberg, et valitsuse suhtlemise stiilist rääkides on üsna selge, et arenemisruumi jagub.

Samuti üks valitsemise valvuritest, MTÜ Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Asso Prii lisas saates, et tihti ministeeriumid või valitsusasutused isegi ei tea, keda kaasata või on tõrksad kaasamisel, kuid valitsemise valvurite tegevus aitab seda parandada.

“Valitsemise Valvurid näitab, et kodanikuühiskond on nii organiseerumisvõimeline, et suudab kokku tulla, võtta ette tegelikult üsna põhjaliku ja ulatusliku asja, nagu seda on valitsusprogramm, seda kommenteerida ja teha seda täiesti arvestatavalt ja professionaalselt. Ma arvan, et see saadab ka signaali valitsejatele, et on keda kaasata,” ütles ta.

Allikas: Hille Hinsberg: kodanikuühiskonna roll on ise oma arvamust pakkuda, ERR