Hoolimata sellest, et kohalikud valimised toimuvad juba kolme nädala pärast, pole enamikes kohtades ei erakonnad ega valimisliidud suutnud avalikuks teha oma valimisprogramme.

Kui Tallinnas on programm pea kõigil kandideerivatel nimekirjadel välja toodud, siis näiteks Tartumaal saab lisaks Tartu linna programmidele tutvuda veel vaid mõne üksikuga, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Eile õhtuses ETV “Valimisstuudios” ütles Praxise juhatuse esimees Annika Uudelepp, et hoolimata lähenevatest valimistest ei ole erakonnad vaevunud välja tooma oma põhiseisukohtasid teistes omavalitsustes kui Tallinn. Ka näiteks Tartu külje all asuvas Luunja vallas ei ole oma valimisprogrammi avalikustanud veel ükski erakond ega valimisliit.

“Aktuaalne kaamera” vaatas lähemalt 22 Tartumaa omavalitsust ja seal avaldatud programme ning tuleb välja, et kuigi suuremad erakonnad on loonud näiteks kodulehel koha, kus iga kandideeriv nimekiri saaks välja pakkuda just antud piirkonda arvestava programmi, siis valitseb enamasti hoopis tühjus.

Sotsiaaldemokraatlik erakond on teinud kodulehel avalikuks 5 programmi, Reformierakond pakub praegu ainult Tartu ja Elva programmi, IRLi seisukohtadega saab tutvuda Tartus ning Keskerakond pole välja toonud veel ühtegi kohalikku programmi ja leppida tuleb ühtse üleriigilise programmiga.

Erakondade esindajad ütlevad kui ühest suust, et kohalike programmide koostamine kolm nädalat enne valimisi alles käib ja nende avalikuks tegemine kodulehel on kandideeriva nimekirja enda valik. Sarnaselt erakondadele ei ole enamikes kohtades kättesaadavad ka valimisliitude seisukohad.

Politoloog Rein Toomla ütles, et programmide puudumine kolm nädalat enne valimisurni juurde minekut ei näita veel seda, et neid üldse ei tule. Ta märkis samas, et paljudel juhtudel võib oletada, et mingi valimisliit ei hakkagi programmi tegema, kuna sisuliselt on tegemist isikuvalimistega. “Piisab sellest, et nad (valijad – toim.) teavad, et nimekirjas on see, teine kolmas, neljas jne,” ütles Toomla.

Toomla nõustub Annika Uudelepa seisukohaga, et programme pole mõtet kirjutada liiga bürokraatlikult, kuid mõned olulisemad arengusuunad tuleks ikkagi paberile panna ja neid vahetult enne valimisi kohalikule elanikkonnale ka tutvustada. Politoloogi sõnul otsustavad paljud valijad just viimasel hetkel, kellele hääl anda ja seepärast saab programmi olemasolu vahetult enne 20. oktoobrit oluliseks.

Allikas: Erakonnad ja valimisliidud ei vaevu oma valimisprogramme välja tooma, ERR