Uuringufirma Praxis ekspert Andres Võrk usub, et riik on hakanud teadvustama, et praeguse rahastamisskeemiga meie tervishoiusüsteem kaua jätkata ei suuda.

Võrk ütles “Aktuaalsele kaamerale” antud intervjuus, et majanduskriis ja sotsiaalmaksu laekumise langemine on pannud valitsuse mõtlema, et ainult tööjõu maksul baseerunud rahastamisel tervishoiusüsteem tugineda ei saa. Ekspert möönis samas, et haigekassa ja WHO koostöös valminud raport ei ole kriisiraport, vaid tegemist on dokumendiga, mis vaatab ajas kaugemale.

“Raport soovitab kohe vastu võtta põhimõttelised otsused, mis puudutab nii tervishoiu sisemist efektiivsust ja selle tõstmist kui ka rahastamise muutmist,” märkis Võrk.

Andres Võrgu sõnul näitavad uuringud, et tervishoid saab oma efektiivsust tõsta, panustades sellesse pooles ulatuses ise ning teine pool rahast peaks tulema mujalt.

Haigekassa koostöös sotsiaalministeeriumiga koostas Eesti tervisesektori rahastamise pikaajalise jätkusuutlikkuse analüüsi, mis hindab tervisesüsteemi rahastamise korraldust riigi majandus- ja eelarvepoliitika taustal. Analüüsi koostamiseks on palutud ekspertabi Maailma Terviseorganisatsioonilt (WHO).

Allikas: Ekspert: riik teadvustab tervishoiusüsteemi probleeme, ERR