Poliitikauuringute Keskus Praxis juhatuse esimees Annika Uudelepp võrdles ETV saates „Foorum“ valimiseelset debatti tööintervjuuga.

Uudelepp märkis, et kuna rahvas on kõrgema võimu kandja, siis ülekantud tähenduses võib öelda, et valimistel palkavad valijad endale riigikogusse esindajaid valides tegelikult töötajaid.

„See, mis enne valimisi toimub, on nagu tööintervjuu,“ lausus Uudelepp. Ta soovitas ajakirjanikel esitada küsimusi, mida esitatakse töövestlustel, poliitikutel vastata nii nagu tööintervjuul ning kui ka valijad loevad vastuseid nendele küsimustele, siis ei jää enam kõlama ainult sisutühjad loosungid.

Uudelepa sõnul on oluline teada saada, mida erakond lubab ja kuidas ta seda saavutab. Tema sõnul peaks valimiseelsed teemad olema tulevikkuvaatavad ja neid peab analüüsima.

„Erakondade tümitamine ei vii mitte kuskile,“ sõnas Uudelepp. „Oluline on, et inimene mõtleks kaasa.“

Olulised teemad puuduvad

Olles enda sõnul lugenud kõiki seni ilmunud erakondade valimisprogramme, tõi ta välja, et kõik erakonnad käsitlevad pensionite, hariduse ja tööpuuduse teemat, kuid mõned olulised ja kaugemale vaatavad teemad on programmidest puudu.

„Olen väga mures demograafia pärast, madal sündimus ja rändavad hinged – kuidas nad tagasi tuua?“ küsis Uudelepp. „Järjekordselt ei kuule me tõsist debatti riigivalitsemise teemal,“ lausus ta ja nimetas haldusreformi.

Ka majandusteadlane Andres Arrak kurtis samas saates, et Eestis ei ole praegu visionääre. „Kuna sellist visiooni ei ole, kuhu välja tahetakse jõuda, siis vaieldaksegi peenraha üle – küll pensionite, küll lastetoetuste üle,“ lausus Arrak.

Väljaränne on probleemiks

Professor Rein Veidemann pidas sarnaselt Uudelepale põletavaks probleemiks eestlaste väljarännet. „Eestlased lahkuvad Eestist,“ rääkis ta. „Soomes töötab juba 60 000 inimest, selle sotsiaalseks hinnaks on lagunevad pered, ilma isadeta lapsed. Noored lähevad Austraaliasse. Meile võib see täiesti saatuslikuks saada, kui kaob ära üldse mass, kes tarbiks Eesti kultuuri.“

Seevastu reklaamiärimees Marek Reinaas leidis, et see ei jookse küll mööda külgi maha, kui eestlased natuke mööda maailma ringi käivad. „Minge kõik välismaale, aga tulge tagasi,“ sõnas Reinaas. „Ja tooge oma raha siia,“ lisas majanduteadlane Arrak.

Allikas: Annika Uudelepp: valimisdebatt on nagu tööintervjuu, Delfi