Praxise analüütik Andres Võrk analüüsis haigekassa uue juhi Tanel Rossi mõtet panna ravikindlustuskulud sõltuvusse tervisekäitumisega ja arvutas välja, et nn paksumaksuga annaks koguda kuni 70 miljonit eurot lisaraha.

Arvutuse aluseks võttis Võrk Praxise blogipostituses eelduseks, et kerges ülekaalus inimesed maksavad 30 eurot aastas iga kehamassiindeksi normväärtust ületava ühiku eest ning olulises ülekaalus inimesed 50 eurot aastas.

Võrgu arvutustest selgus, et kui kõik 16-65-aastased, kellel on kehamassiindeks alla alumise normväärtuse (<19) või üle ülemise normväärtuse (>25), peaksid maksma maksu pakutud suurustes, siis saabki haigekassa puudujääva lisaraha (0,4% SKPst) kokku.

“Tänases väärtuses oleks paksumaksu kogutav summa sama palju, kui kulub haigekassal perearstinduse rahastamise peale ehk ca 70 miljonit eurot aastas,” märkis Võrk.

Idee miinusena tõi ta välja selle, et maks oleks väga regressiivne: vaesed inimesed maksaksid seda maksu suhteliselt rohkem võrreldes enda sissetulekuga kui rikkad.

Allikas: Andres Võrk: paksumaksuga annaks koguda kuni 70 miljonit lisaraha, ERR