Riigikontrolör Mihkel Oviiri välja pakutud pensioniea tõstmine ei pruugi pensionikulutusi oluliselt vähendada, leiab poliitikauuringute keskuse Praxis töö- ja sotsiaalpoliitika analüütik Andres Võrk.

Tema sõnul on pensioniea tõstmisel kaks loodetud mõju, esiteks peaks pidurduma pensionikindlustussüsteemi kulutuste kasv, kuna pensionisaajate hulk ei kasva nii kiiresti, vahendasid ERR Uudised. Teisest küljest peaks see suurendama ka tööhõivet, sundides pensionieelses eas inimesi töötama.

Võrk märkis, et pensioniea tõstmine iseenesest ei pruugi tähendada, et pensionisaajate osakaal või ka pensionieelses eas hõivatud inimeste osakaal kasvaks.

«Just viimastel aastatel toimunud pensioniea tõusu puhul on näha, et pensioniea tõus ei pruugi vähendada pensioni saavate inimeste arvu loodetud hulgal. Kui vanaduspensioni saamise algus on küll edasi lükkunud, siis töövõimetuspensioni saajate osakaal on selle võrra kasvanud,» selgitas Võrk.

Lisaks nentis ta, et kuigi pikaajalised prognoosid Eesti pensionikindlustussüsteemi kohta eeldavad, et rahvastiku oodatav keskmine eluiga pikeneb, ei saa eluea pikenemises siiski kindel olla.

Allikas: Analüütik: pensioniea tõstmine ei pruugi kokkuhoidu anda, PM