Haridusametniku palvel jättis uuringufirma Praxis Riigikogu kultuurikomisjonile tutvustamata kutseharidust puudutava uuringu, mille järgi jagatav raha on koolide vahel väidetavalt juba enne tulemuste selgumist jaotatud.

Kava kohaselt pidanuks Riigikogu kultuurikomisjon eile tutvuma Poliitikauuringute Keskuse Praxis uuringuga kutseharidusest Eestis. Praxise esindajad käisid ka kultuurikomisjonis kohal, kuid uuringu esitlust seal ei toimunud ja Praxis tutvustas seal muid küsimusi.

Isamaaliitlasest kultuurikomisjoni liige ja endine haridusminister Tõnis Lukas ei välistanud, et tutvustusest loobumise põhjuseks võis olla Postimehe ajakirjaniku huvi. Lukase sõnul ei näe tema ise kutsehariduse arengus midagi salastamisväärset.

«Ma arvan, et probleem võib peituda tähtaegades,» tõdes Lukas. «Nimelt pidid nad selle töö valmis saama eelmise aasta lõpuks. Samas on haridusministeerium ja kogu valitsus tegemas otsuseid, mis oleksid pidanud tuginema sellele analüüsile.»

«Tegelikult on valitsus struktuurifondide raha kutsekoolide vahel juba ära jaganud. See tähendab, et seda on tehtud täiesti analüüsivabalt,» väitis Lukas. «See on põhjus, miks ei nähta siin mitte objektiivsetest hinnangutest ja analüüsidest lähtuvat rahajaotust, vaid kellegi karvast kätt või näiteks seda, et Luua Metsanduskool, mis on suhteliselt väike, saab 40 miljonit krooni euroraha.»

Reformierakondlasest kultuurikomisjoni liikme Andres Taimla sõnul oli tema käes nimekirja projekt 40 kutsekoolist, millest Euroopa Liidu struktuurifondide raha saavad vaid esimesed kümme kooli. Nende kümne esimese hulka on toodud ka Luua Metsanduskool, mis oli Taimla sõnul nimekirjas 22., kuid on regionaalselt väga oluline.

Reformierakondlane kahetses, et Euroopa struktuurifondide raha jagamisega ei kaasne avalikku aruelu ja et see toimub ministeeriumis.

Haridus- ja teadusministeeriumi kutse- ja täiskasvanuhariduse osakonna juhataja Andres Punga kinnitusel ei ole Praxise uuring ja Euroopa struktuurifondide raha omavahel seotud. Samas väitis ministeeriumi suhtekorralduse konsultant Liina-Jaanika Seisler, et seos uuringu ja raha eraldamise vahel on olemas.

Allikas: Ametnik keelas riigikogulastele kutsehariduse uuringut tutvustada, PM