Täna väljakuulutatud HIV digilahenduste konkursi ühe võidutöö eesmärk on automatiseerida HIV riskirühma leidmist. Lahenduse töötasid välja mõttekoja Praxise ja Eesti Perearstide Seltsi eksperdid koostöös teenusedisainerite, IT-spetsialistide ja arstidega.

Loodav IT-lahendus aitab teiste haiguste kaudu välja selekteerida HIV riskirühma kuuluvad inimesed, et suunata nad võimalikult varakult testi tegema.

Süsteem võtab aluseks HIV-ga koos esinevad haigused, nagu näiteks B ja C hepatiit, vöötohatis, seeninfektsioonid, korduvad kopsupõletikud, tuberkuloos jt ning aitab perearstil ja edaspidi ka teistel tervishoiutöötajatel teha valiku, kellele kiirtest teha.

Eesti Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul oleks selline lahendus arstidele ja õdedele suureks abiks: „Arstil on vaja otsustustuge, mis juhib tähelepanu, et inimesel on HIV-viirusele viitavad sümptomid ning järgmise sammuna aitaks sama süsteem nõustada patsienti.“

„Perspektiivis on võimalik lahendust rakendada ka teiste krooniliste haiguste, nt diabeet ja südameveresoonkonnahaiguste varajaseks avastamiseks kasutada,“ märgib Praxise juht Tarmo Jüristo.

Eestis on 2016. aasta augusti seisuga kokku registreeritud 9404 HIV-i juhtu (sh 482 AIDS-i juhtu). EL riikidest oli 2014. aastal jätkuvalt kõige kõrgem uute juhtude arv Eestis.

Kui varem oli HIV epideemia kontsentreerunud kitsalt narkomaanide seas, siis praegu ligi pooltest nakatunutest on HIV-i saanud seksuaalsel teel nn tavainimeste seas. Ligikaudu 30–40% uutest HIVi juhtudest diagnoositakse hilises staadiumis, mis tähendab, et nakatunu on päris pikalt olnud nakkusohtlik (tihti ka enda teadmata). Varase diagnoosimise ja ravi korral on võimalik aga nakkusoht viia miinimumini.

HIV-iga seotud kulud on iga aastaga suurenenud, kui 2010. aastal olid HIV-i diagnoosiga inimeste ravikulud 7,7 miljonit eurot, siis 2015. aastaks on see tõusnud 18 miljoni euroni.

HivDigital Hackathon on 48-tunnine arendusmaraton, mis tõi kokku üle 80 digilahenduste arendaja ja neid nõustava HIV-valdkonna asjatundja. Praxise ja perearstide meeskonna DigiScreen moodustavad: Grete Kikas, Krisjan Krass (Eesti Perearstide Selts), Erki Märks (Sotsiaalministeerium), Mari Rull (Astangu Rehabilitatsioonikeskus), Tarmo Jüristo, Eneli Mikko, Ülla-Karin Nurm ja Gerli Paat-Ahi (Praxis)

Lahenduste hulgast valis žürii välja kolm parimat ideed – DigiScreen, hinF, LiveHiv. Konkursi auhinnafond on 100 000 eurot.

RAUD8273