Sõltumatu Poliitikauuringute Keskus Praxise, noorteorganisatsiooni Party on Wheels (POW) ja Eesti Noorteühenduste Liidu (ENL) koostöös toimus 14. mail kell 11.00-17.00 Sokos Hotel Virus osaluskohvik “Otsustavad need, kes valitsevad!”.

Osaluskohviku eesmärk oli tekitada kaasahaarav diskussioon noorte ja poliitikute vahel, pakkudes noortele võimalust tõstatada neile olulisi teemasid ning otsustajatele võimalust teada saada noorte arvamust ja seisukohti.

Päeva esimese pooles toimus avaliku esinemise koolitus, mida viis läbi Anna Karolin Väitlusseltsist, kes ühtlasi oli ka kogu päeva moderaatori rollis. Päeva teises pooles jõudsid kohale poliitikud ning noored said nendega ühiselt laudades oma äsja õpitud argumenteerimisoskusi harjutada ja proovile panna.

Osaluskohviku arutati haridus-, tööhõive-, tervise-, kultuuri-, sotsiaal-, keskkonna-, majanduspoliitikas ja riigivalitsemises.

  • Kas Eestis on probleemiks korruptsioon?
  • Kas loomakaitse vajab Eestis reformi? Miks?
  • Kas vabaabielu tuleks võrdsustada abieluga?
  • Kas noortele on huviringides osalemise võimalused kättesaadavad?

    Osaluskohvikus osales enam kui 50 noort poliitikahuvilist, et Eesti tuntud poliitikutega ühiskondlikult-olulistel teemadel arutleda ning probleemidele lahendusi otsida. Poliitikute seast olid kohal Eiki Nestor, Peeter Kreizberg, Evelin Sepp, Silver Meikar, Mailis Reps, Aleksei Lotman, Indrek Saar, Hannes Astok, Liisa-Ly Pakosta, Kalle Palling, Maret Maripuu jpt.

Üritus sai väga head tagasiside nii noorte kui ka poliitikute poolt. Kõrgelt hinnati nii avaliku esinemise koolitust, kuika võimalust konstruktiivselt poliitikutega ja vastupidi noortega arutada. Kindlasti sooviti sellistest üritustest ka tulevikus osa võtta.

Just demokraatia on kriisides üks esimesi ohvreid. Demokraatia kannatab neis oludes eeskätt populismi tõttu. Me teame maailma ja Euroopa 20. sajandi ajaloost liigagi hästi, mis juhtub siis, kui kaine mõistus kaob, ja kui populismi surve viib mõistuse. (Toomas Hendrik Ilves)

Osaluskohvik toimus projekti “Noored dialoogis poliitikutega” raames, mille eesmärk on Eesti kodanikuühiskonna tugevdamine noorte ja poliitikute vahel aktiivse ja sisutiheda dialoogi arendamise teel ning selle kajastamise üldsusele.