Nordic Hotel Forumis toimub täna, 28. jaanuaril mõttekoja Praxis konverents „Naised poliitikas: osalemisest tähendusliku esindatuseni“. Rahvusvaheliste poliitikaekspertide osalusega konverentsil küsitakse, miks on naistel raske poliitikas tippu jõuda ning mida saaks takistuste ületamiseks teha erakonnad, poliitikud ning meedia.

2019. aasta Riigikogu valimistel kandideeris 32% naisi ning Riigikogus on neid hetkel 28%. Ka kohalike omavalituste volikogudes ei ületa naiste osakaal kolmandikku. Viimase paarikümne aasta jooksul ei ole naiste osalus poliitikas ja ministrikohtadel oluliselt kasvanud.

Mõttekoja Praxis võrdsuspoliitikate eksperdi Mari-Liis Sepperi sõnul räägivad need numbrid sellest, et naised on poliitikas küll olemas, kuid alaesindatud. „Naiste ja meeste võrdne esindatus poliitikas on demokraatia aluspõhimõte. Selleks, et naised saavutaksid tähendusliku mõju ühiskondlike otsuste üle, on vaja, et nad jõuaks otsustuspositsioonidele. Ühest küljest tähendab see naiste osakaalu suurenemist esinduskogudes, kuid ainult arvulisest suurenemisest riigikogus või kohalike omavalitsuste volikogudes ei piisa. Kui vaatame naispoliitikute karjääriteed, siis näeme, et mõned uksed on jäänud neile suletuks. Nii ei ole alates taasiseseisvumisest olnud Eestis ühtegi naissoost kaitse- või justiitsministrit ega peaministrit. Ka ametis oleva valitsuse 15 ministrist on naisi kõigest kaks. Konverentsil küsimegi, mida saame teha selleks, et naiste poliitikas osalemisest saaks tähenduslik esindatus,“ ütles Sepper.

Konverents on avalöök Praxise projektile „Naised poliitikas“, mis kestab kuni 2020. aasta lõpuni. Projekt läheneb naiste esindatusele nii analüütiliselt kui ka praktiliselt. Lisaks kirjandusülevaatele, poliitikaanalüüsile ning intervjuudele poliitikute ja ajakirjanikega, valmivad Praxisel soovitused ja praktilised juhtnöörid, mis aitavad ületada barjääre, mis takistavad naisi tipp-poliitikas edukad olemast.

Konverentsil esinevad ettekannetega Rootsi pikaajalise kogemusega parlamendipoliitik Sofia Arkelsten, Tampere Ülikooli soouuringute professor Johanna Kantola ning Soome parlamendi liige Iiris Suomela. Eesti poliitikute paneeldiskussioonis osalevad Kaja Kallas, Jevgeni Ossinovski, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Kristina Kallas ning Liia Hänni. Konverentsi juhib mõttekoja Praxis juhatuse esimees Tarmo Jüristo.

Tutvu päevakavaga siin.

Lisainfo:

Lee Maripuu
lee.maripuu@praxis.ee
tel. 5648 2209