Freedom House koos Praxise ja Avatud Eesti Fondiga kutsub teadlasi ja poliitikaeksperte, ajakirjanikke, välispoliitika kujundajaid, poliitikuid ja diplomaate arutelule „Siirderiikide kaugenemine Euroopa ideest“, mis põhineb iga-aastasel Kesk-Euroopa ja Euraasia siirderiikide demokraatliku valitsemise aruandel “Nations in Transit 2016”. Ingliskeelne arutelu toimub kolmapäeval, 7. septembril kell 17:00 – 19:00 Euroopa Parlamendi Eesti Infobüroos, Rävala pst 4, Tallinn.

Palun andke oma osalusest teada hiljemalt 7.09 hommikuks siin.

Kaugelt üle kümnendi on Kesk- ja Ida-Euroopa siirderiigid sise- ja välisriiklikus arengus taotlenud üleminekut valitsemisele, mis on rajatud rahule, demokraatiale, inimõiguste väärtustamisele, võrdsuse ja õigusriigi ning ELi aluslepete põhimõtetele. Kremli poliitika, mis esitab väljakutse Euroopa solidaarsusele, on põhjusega olnud Balti riikide poliitikakujundamises olulisel kohal. Samal ajal on need riigid rõhunud reformidele, mis tooks kaasa euroopalikumad valitsemistavad kui vastumürgi ebademokraatlikele protsessidele meie idapiiri taga.

Siiski tõusid 2015. aastal Euroopa sisemised ohud arutelude keskpunkti. Populistlik natsionalism, piiride sulgemine ja euroskeptikute esile kutsutud rahvahääletused mõnedes riikides panevad Euroopa projekti kahtluse alla.

Arutelu käigus otsitakse vastuseid järgmistele küsimustele:

  • Kas Kesk-Euroopa populistlikud suundumused on levimas ka Balti riikidesse? Miks või miks mitte?
  • Mis on Lääne- ja Kesk-Euroopa euroskeptitsismi tagajärjed Balti riikidele? Kas Euroopa projekt on ohus kui EL laienemine lõppeb?
  • Kuidas Balti riikide liidrid võiksid Euroopa ühtsuse ja transatlantilise koostöö vajadust oma kodanikele ja Euroopa liitlastele selgitada?

Esinejad on:
Nate Schenkkan, Nations in Transit projekti juht, Freedom House
Karlis Bukovskis, Läti rahvusvaheliste suhete instituudi  asedirektor
Vytis Jurkonis, Rahvusvaheliste suhete ja politoloogia instituudi lektor Vilniuse Ülikoolist
Rauno Vinni,  Praxise programmijuht

Arutelu modereerib Neeme Raud Eesti Rahvusringhäälingust.

Kontakt
Rauno Vinni
Poliitikauuringute Keskus Praxis
rauno.vinni@praxis.ee