Tänases ETV vestlussaates “Vabariigi kodanikud” andsid saatekülalised mõttetalgutele positiivse hinnangu, kuid ürituse kordaläinuks lugemiseks olevat veel vara, sest kogutud ideede põhjalik analüüs seisab alles ees.

Vestlusringist võtsid saatekülalistena osa talgute eestvedaja ja algataja Rainer Nõlvak, analüüsitoimkonna juht Ain Aaviksoo, filmiprodutsent Artur Talvik ja Entsüklopeediakirjastuse peatoimetaja Hardo Aasmäe.

Mõttetalgute korraldamise idee on saanud ka kriitikat. Peamiselt seetõttu, et üritus ja täpsemalt selle fookus jäi paljudele inimestele segaseks. Ain Aaviksoo sõnul tuleneb see hirmust kõige uue ees.

“See on inimesele omane. Iga bioloogiline olend kardab võõrast. Sellist asja pole lihtsalt varem tehtud,” sõnas Aaviksoo.

Hardo Aasmäe sõnul ei maksa üritusele ette heita ka osalejate vähest arvu, sest mõttetalgute tulemus ei selgu vastupidiselt prügikoristusaktsioonile kohe, vaid pikema aja jooksul.

Mõttetalgute korraldaja Rainer Nõlvaku sõnul on tänase päeva kõige positiivsem asi see, et suur osa inimesi lubas ka edaspidi kokku tulla. “Mina küll ei pea enam järgmine aasta uut Teeme Ära tegema,” sõnas Nõlvak.

Artur Talviku sõnul on bürokraatia ja poliitilise ringkonna suletus eestlase vaimu ja sotsiaalset aktiivsust suretanud.

“Rohujuuretasandil on võimalik asju teha. Aga kui sa tahad natukegi suurema asja läbi suruda, näiteks kasvõi kohalikus omavalitsuses, siis sa põrkud kohe müüriga kokku. Sinna see aktiivsus kaob,” selgitas ta.

Saates näidatud videoloos tunnistasid reporteri poolt küsitletud inimesed, et talgud läksid juba ainuüksi seetõttu korda, et kõigi sotsiaalne võrgustik suurenes uute ja huvitavate inimestega.

Küsimusele, mis talgutel kogutud ideedest täpselt edasi saab, ei osanud konkreetset vastust anda ükski saatekülaline. Ain Aaviksoo sõnul hakatakse ideid väga põhjalikult koos laia asjatundjateringiga sõeluma.

Hardo Aasmäe sõnul oleks hea, kui 1000 ideest suudetaks välja sõeluda kasvõi viis tugevat ideed. “Vaja on head ideed õigel ajal ja õiges kohas. Küll siis ka ressurss leitakse,” usub Aasmäe.

Vaata videot siit!

Allikas: "Vabariigi kodanikud": kas mõttetalgud läksid korda?, ERR