Riigikogu kulutas kahel päeval – esmaspäeval ja eile, keskmise tööinimese tööpäeva ehk kaheksa tundi kemplemisele, kus kiideti enda ja laideti vastase ideid, millega leevendada üle saja tuhande töö kaotanud inimese elu.

Keskerakond süüdistab oravaparteid ülbuses ja töötute tegeliku olukorra mittenägemises. “Reformierakond ei ole tänase päevani teinud midagi tööpuuduse leevendamiseks ning püüab selle asemel töötuid maha salata,” leiab keskerakondlane Marika Tuus. Samuti pahandas Keskerakonda valitsusparteide kriitika lauluväljakul korraldatud tööbörsi asjus, kus kolme tuhande elavasse järjekorda kogunenud töötu vahel läks jagamisele nelisada sotsiaalset töökohta.

Sotsiaalminister Hanno Pevkuri hinnangul püüab aga hoopis Keskerakond naeruvääristada valitsuse püüdlusi inimestele tööd leida. Pevkuri sõnul on palgatoetuse, tööpraktika ja ettevõtluse alustamise toetuse läbi loodud selle aasta algusest üle 1500 reaalse töökoha.

Pakosta: õudne, kui palju nad söövad!

“Töötukassal on täna pakkuda 2242 tööpakkumist. Ajal kui Tallinn pakkus 400 töökohta ja sel ajal inimesed pidid õues lumehanges külmetama, oli täpselt samal ajal Tallinnas pakkuda 514 töökohta läbi töötukassa,” märkis Pevkur. “Kurb, et kaasamõtlemise asemel räägitakse vaid sellest, mis on halvasti.”

Kahe päeva jooksul esitasid erakonnad ridamisi ettepanekuid, alates toimetulekutoetuse tõstmistest kuni töötutele soodustingimustel sportimisvõimaluste pakkumiseni. Pevkuri sõnul ei ole ideed halvad – halb on see, et nende jaoks ei ole raha. Minister nõustus, et tuhandekroonine toimetulekutoetus vääriks tõstmist. “Kuid katet, kust selleks raha võtta, ei ole keegi pakkunud,” ütles ta.

Isamaa ja Res Publica liit pakkus töölepinguseaduse tagasimuutmist nii, et alla kolmeaastaste laste vanemaid ja rasedaid oleks raskem koondada.

“Õudne, kui palju nad söövad! Lapsed, ma mõtlen,” vajavad IRLi liikme Liisa-Ly Pakosta kinnitusel just lastega pered suuremat kaitset.

Pevkuri sõnul on töölepinguseaduse vaidlused juba läbi käidud tee. “Tulemus võib olla vastupidine, lastega inimestel on veelgi raskem tööd leida, sest tööandja ei julge neid palgata,” leiab minister.

Pevkur: aasta teine pool tuleb kergem

Sotsiaaldemokraat Eiki Nestor kutsus valitsust toetama nende eelnõud töötukindlustushüvitise tõstmiseks sajal esimesel päeval 70 protsendini palgast ja seejärel poole palgani. Nestor põhjendas ettepanekut sellega, et juba tänavu on töötukassas üle 300 miljoni krooni suurune reserv, mis järgmisel aastal suureneb miljardi kroonini.

Sotsiaalministri Hanno Pevkuri sõnul on mõistlikum kasutada ülejääv raha uute töökohtade loomiseks. “Inimene peab leidma võimalikult kiiresti uue töö, mitte elama hüvitistest,” põhjendas ta.

Ministri sõnul on suurem lootus töötuse kasvu peatumiseks aasta teisel poolel. “Loodame, et turism ja suvised hooajatööd töötust senises tempos ei kasvata ja et sügisel jääb suvel saavutatu püsima. Järgmiseks aastaks prognoosivad kõik analüütikud majanduses juba tõusnumbreid,” on Pevkur optimistlik.

Praegu on töötus 15% ning igal nädalal lisandub ligi 2500 töötut.

Praxise analüütik Andres Võrk ütleb, et kuigi majanduses on põhi käes ja edaspidi hakkab seis paranema, töötutele see siiski kiiret leevendust ei too. “Olen ministriga nõus, et teisel poolaastal väga palju uusi töötuid juurde ei tule, aga selleks et olemasolevad töötud uuesti töö leiaks, läheb veel pikalt aega,” sõnas Võrk.

Allikas: Töötute armee ajab poliitikud närvi, Õhtuleht