Riigikantselei ja sotsiaalministeeriumi tellitud ning Praxise poolt läbiviidud analüüsist selgub, et Eesti tervisepoliitika peamiste eesmärkide täitmine on takerdunud. Eesti inimeste keskmise eluea tõus on aeglustunud ja tervena elatud eluaastad on kasvu asemel hoopis vähenenud. Aastatel 2009 – 2016 vähenes tervelt elatud eluiga meestel 1,4 ja naistel 3 aastat.

Praxise tervise programmijuht Ülla-Karin Nurm märkis “Aktuaalsele kaamerale” antud intervjuus, et analüüsist tuli välja päris palju positiivset – HIV-i levimus on oluliselt vähenenud, ka suitsetamise ja alkoholi tarbimise näitajad on vähenenud, samuti on pikenenud vähihaigete eluiga.

Muret teeb tema sõnul aga see, et inimesed elavad küll kauem, aga haigena. Tervena elatud eluaastad on vähenenud ja terviseprobleemid on kandunud tema sõnul rohkem noorematesse vanusegruppidesse.

“Üks põhjus võib küll olla, et diagnoositakse rohkem, sest tegelikult nende tervisehädade üks põhjus on suurenenud psüühikahäired. Juba kooliealised lapsed pöörduvad perearsti poole depressioonihäiretega ja saavad sealt diagnoosi. Nii et see mingil määral võib sinna ka panustada,” rääkis Nurm.

“Aga tegelikult ongi suurenenud laste ja koolinoorte ja ka vanemate noorte seas krooniliste haiguste osakaal. Väga palju, me arvame, on selle põhjus uus epideemia ehk passiivne eluviis. See on täna noorte probleem. See on probleem üle maailma, ülekaalulise ja passiivse eluviisi probleemid kimbutavad kõiki riike,” lisas ta.

Nurme sõnul ei ole tervisega seotud muudatuste osas kunagi kiireid lahendusi, kuid tema sõnul peaksid terviseprobleemid olema prioriteet kõigis poliitikates.

“Tervise eest peetav lahing ei ole see, mida tervise- ja tööminister ja näiteks Tervise Arengu Instituut oma kaevikutes üksi peavad. See on tegelikult kõikide probleem, meie ühine vastutus ja siin tuleb ühine strateegiline rindejoon kujundada. Ja pigem peab see olema peaministri vastutus ehk terviseküsimused peaksid olema läbivalt prioriteetsed kõikides poliitikates,” rääkis Nurm.

Allikas: Uuring: Eesti tööealiste inimeste tervis on halvenenud, ERR