Riigikontroll kutsub valitsust üles peatama pensionitõus ja tõstma pensioniiga, sotsiaalmaksu pole juba viis aastat riigieelarvesse laekunud nii palju, et sellest piisaks pensionite väljamaksmiseks.

Riigikontrolör Mihkel Oviir leiab, et valitsus peaks loobuma vähemalt järgmisest pensionitõusust ja võtma kiiresti vastu ka otsuse, kui kõrgele tõsta tulevikus pensioniiga, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Me ei pääse sellest kindlasti. Me peame inimestele selgitama, et see on paratamatu. Peame rääkima, et 20 aasta pärast on pensioniiga võibolla 67 aastat,” ütles Oviir.

Hoolimata sellest, et võrreldes Euroopa keskmisega on Eestis pensionid väga madalad, oleks Praxise analüütik Andres Võrgu arvates praegu mõistlik pensione vähendada.

“Ilmselt meil ei ole võimalik võtta laenu pensionite maksmiseks. Kui ei ole võimalik kulusid vähendada ka uutest sektoritest, siis tähendab see seda, et pensione peab mingil määral vähendama,” rääkis Võrk. Ta selgitas, et kärpida võiks nii, et kõrgema pensioni saajad kaotaksid natukene rohkem ja madalat pensioni saavad inimesed kaotaksid vähem.

Pensionikassa puudujääk on seni kaetud riigi jooksvate tuludega. Samuti on kasutatud pensionireservi, kuhu riik suunas parematel aegadel osa eelarve ülejäägist, kuid millest nüüdseks on vaid kolm miljardit järele jäänud.

Sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul läheb osa reservist sel aastal pensionite väljamaksmiseks käiku.

“Aasta lõpuks võib kujuneda umbes 1,5 kuni 2 miljarditi krooni defitsiiti. See kaetakse erinevatest vahenditest. Eile andis näiteks riigikogu õiguse kasutada stabilisatsioonireservi, pensionikassas endas on vahendid ja riigi tulusid on ju väga erinevat laadi,” selgitas Pevkur.

Veerand kõikidest riigi kulutustest moodustavad sel aastal erinevad pensionid. Kokku on meil umbes 380 000 pensionäri. Seda on 1600 inimest rohkem kui mullu ja lausa 12 ja pool tuhat enam kui 2001. aastal.

Allikas: Riigikontroll soovitab valitsusel tõsta pensioniiga, ERR