Tartu Ülikool majandusprofessori Urmas Varblase sõnul ei tohiks töötus vähenema hakates langeda liiga madalale.

“Oluline küsimus on, milline on optimaalne tööpuuduse määr, kuhu see peab jõudma, kui hakkab langema. Siin võib ka olla, et see töötute arv, mis oli 2007. – 2008. aastal, oli liiga väike. Normaalselt toimiva tööturu jaoks on vaja hoopis suuremat numbrit. See kõlab jõhkrana, aga tegelikult nii tekib tööjõuturul konkurents ja tööjõukulud ei lähe tunduvalt kiiremini üles kui tootlikkus,” selgitas Varblane “Aktuaalsele kaamerale”.

Tema sõnul ei tohiks eestlased jääda ka odavaks tööjõuks. “Kindlasti on oht, et me püüame odava tööjõuga konkurentsivõimelised olla. Lootus on selles, et tööd, mis läänest tuuakse, on omajagu nõudlikumad. Teine lootus on see, et kriisiga on inimesed mõistnud, et tarkus ongi turvaline vara, ongi vaja juurde õppida,” rääkis Varblane.

Täna, kui registreeritud on ligi 100 000 töötut, on tööpuudus Eestis ajaloo kõrgtasemel. Nii jääb ka tõsiasjaks, et ühiskond ei suuda täna pakkuda kõigile töötuile vajalikku tuge.

“Erinevad ettevõtlustoetused, toetused madalapalgalistele, erinevad koolitused – selge, et kõigile töötutele pakkumiseks pole ressurssi. Ei tea ka, millist teenust täpselt pakkuda. See on paratamatu, et osa inimesi jääb töötuks pikka aega,” rääkis poliitikauuringute keskuse Praxis analüütik Andres Võrk.

Allikas: Professor: tööpuudus ei tohiks langeda liiga madalale, ERR