Tänavu saavad Eesti Vabariigi presidendilt Valgetähe teenetemärgi mitmed sotsiaalsed ettevõtjad ja kodanikuühiskonna edendajad nagu Artur Taevere ja Rainer Nõlvak ning Urmo Kübar ja Hille Hinsberg.

Urmo Kübar, kes saab presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi, oli aastatel 2006-2013 Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu (EMSL) juhataja ning eelmisel aastal tegutsenud ja kodanikuühiskonna organiseeritust arendanud Rahvakogu eestvedaja. 2013. aastal pälvis Urmo Kübar Euroopa Kodaniku auhinna euroopalike väärtuste levitamise ja kinnistamise eest.

“2013 oli küll tore kodanikuühiskonna aasta, aga ma loodan, et mitte mingis mõttes erandlik, vaid Eesti kodanikuühiskond areneb edasi ning on aasta-aastalt tugevam ja mitmekülgsem,” kommenteeris presidendi valikut Urmo Kübar, kes hakkas Facebookis järsku õnnitlusi saama parasjagu kodus haigena “Kaasamise käsiraamatut” toimetades. “Ka siis, kui me EMSL-is 2013. aasta kodanikuühiskonna tegijate kandidaate läbi vaatasime, oli meeldiv tõdeda, et algatusi on tõesti väga erinevat laadi ja skaala on lai nii valdkonnitit kui tegevusviisiti, on nii päris kohalikke kui rahvusvahelisi algatusi.” Kübar lisas, et tal on suur au olla nii toredas kodanikuühiskonna edendamise eest teenetemärgi saajate seltskonnas, kus kõik on tõepoolest suurepärased inimesed.

Samuti Rahvakogu algatusrühma kuulunud Hille Hinsberg saab samuti Valgetähe V klassi teenetemärgi. Hinsberg on poliitikauuringute keskuse Praxis valitsemise ja kodanikuühiskonna programmi ekspert, varem on ta töötanud Riigikantseleis valitsuse kommunikatsioonibüroos, kus tegeles valitsusasutuste nõustamisega kodanikeühenduste kaasamisel.

Ka Valgetähe V klassi teenetemärgi pälviv Artur Taevere on üks sihtasutuse Noored Kooli asutajatest, Heateo Sihtasutuse üks asutaja ja endine juhataja. Tänaseks elab Taevere Londonis, kus töötab Teach for All asepresidendina.

Valgetähe III klassi teenemärgi saava Rainer Nõlvaku ettevõtmisel korraldati 2008. aastal esmakordselt üle-Eestiline koristusaktsioonaktsioon “Teeme ära!”, mis on tänapäevaks eestlaste eestvedamisel levinud mitmetesse välisriikidesse. Rainer Nõlvak nimetati 2008. aastal ka Aasta kodanikuks ja Aasta vabatahtlikuks. Ta on Eestimaa Looduse Fondi nõukogu esimees. Nõlvak oli 1991. aastal loodud Microlinki üks asutajatest ja esimene juht.

Toomas Hendrik Ilves annab teenetemärgid üle 23. veebruaril Pärnu Endla teatris.

Allikas: President autasustab sel aastal mitut kodanikuühiskonna edendajat, ERR