Poliitikauuringute keskuse Praxis hinnangul on Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) üleriigiline küsitlus taaskord näide valijate näilisest kaasamisest.

“Kui suhtuda IRLi ettevõtmisesse kui puhtakujulisse propagandasse, siis selles osas ei oska etteheiteid teha. Oma seisukohtade reklaamimine pole keelatud, kuid jutt valija kuulamisest on kindlasti eksitav,” ütles Praxise juhatuse liige Ain Aaviksoo ERR-i uudisteportaalile.

Metoodiliselt on küsitlus, milles küsimusele eelneb konkreetses suunas kallutav väide, sisutühi – mõtestatud järeldusi sellest teha ei saa, märkis Aaviksoo.

“Argumenteeritud arutelu IRL-i tõstatatud küsimuste üle eeldaks nende endi poolt pisut enam põhjendusi ning teistsugust konteksti kui käesolev küsimustik,” lisas ta.

IRL käivitas üleriigilise küsitluse, mille eesmärk on erakonna teatel teha otsuseid, mis on inimestele olulised. Praxise hinnangul on tegu taaskord näilise kaasamisega, mis on Eestis kahjuks väga levinud.

Propagandauurija Agu Uudelepp avaldas sel nädalal arvamust, et IRL-i küsitlus on parim manipulatiivne propagandistlik küsitlus, mida tema silmad viimastel aastatel on Eestis näinud.

“IRL ei saa selle küsitluse abil mingit teadmist, mida inimesed mõtlevad ja arvavad. Küll aga saavad nad täpselt sellise tulemuse, mida oma kampaania ülesehitamiseks ja selles oleva sõnumi põhjendamiseks vajavad,” leidis Uudelepp.

Allikas: Praxis: IRL-i valimisküsitlus eksitab valijaid, ERR