IRL kritiseeris teravalt uue valitsusliidu otsust lükata kolme aasta võrra edasi vanemapensioni väljamaksmist. Kuna lastetoetusi tõstetakse, siis on Praxise analüütiku Andres Võrgu sõnul tegemist lihtsalt ühelt põlvkonnalt teisele ümberjaotamisega.

Riigikogu võttis paar aastat tagasi vastu seaduse, millega lubati alates 2015. aastast maksta tänastele pensionil olevatele emadele juurde ühe lapse pealt 60 eurot pensionilisa aastas. Selle asemel tõstetakse hoopis lastetoetusi, vahendasid ERRi raadiouudised.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees, IRL-i kuuluv Margus Tshakna.

“Uus valitsus on otsustanud võtta raha 23 miljonit eurot ära ja panna see eelarveaukude lappimiseks. IRL seisab sellele vastu. Täna koostab uus valitsus järgmise aasta riigieelarvet ja meie sõnum on selge: ärge olge kahepalgelised, ärge võtke lapsi kasvatanud emadelt raha ära ja ärge jagage seda suvaliselt laiali, vaid leidke see raha mujalt,” rääkis IRLi kuuluv riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.

Uus sotsiaalminister Helmen Kütt tunnistas, et niisugune kava on tõepoolest olemas. “Vanemapensioni edasilükkamine aastani 2018, mitte kaotamine, on praegu arutelul. Vanemapension seab ebavõrdsesse seisu need inimesed, kellel lapsi pole. Ka näiteks peredes, kus on abikaasad, liitub vanemapension ju ainult ühele vanemale,” selgitas Kütt.

Analüütik Andres Võrgu hinnangul ei saa koalitsiooni otsust nimetada õigeks ega valeks.

“Keskmine pensionär, kes on kasvatanud üles kaks last, jääb kolme aasta jooksul ilma ligi 400 eurost, mis on talle praeguse seisuga lubatud. Sama raha eest on praegune koalitsioon lubanud tõsta peretoetusi. Seega sotsiaalpoliitika mõttes on tegemist lihtsa ümberjaotusega ühelt põlvkonnalt teisele,” rääkis Võrk.

“Seetõttu ei saa ka otse öelda, kas tegemist oleks õige või vale otsusega, sest kumbki rühm – pensionärid ja lastega pered – ei ela Eestis nii hästi, et neilt võiks lihtsalt raha ära võtta. See on olnud kaalutlusküsimus – kuna pensionid ja tulumaksuvabastus pensionitel nagunii tõusevad, siis osa sellest pensionitõusust saab praegustele pensionäridele edasi lükata ja kulutada seda raha mujal sotsiaalpoliitika valdkondades,” lisas analüütik.

Emapensioni kaotamise vastu on ka Eesti lasterikaste perede liidu president Aage Õunap. “Täna näitab valitsus ka omal moel hoolimist – ta on tõstnud peretoetusi alates esimesest lapsest. Aga hetkeolukorras valitsus näitab, et ta on võtnud seda kehtivate seaduste või kokkulepete arvelt. See tekitab inimestes ebakindlust,” ütles Õunap.

Vaata videot siit

Allikas: Praxis emapensioniga viivitamisest: tegemist on lihtsa ümberjaotusega, ERR