Eelmistel, 2007. aastal toimunud riigikogu valimistel antud lubaduste täitmise kohta ei ole erakondadel üksikasjalikku analüüsi tehtud, samuti ei osata öelda, mis on täitmata jäänud või mille osas on veidi ära tehtud.

Uuringukeskus Praxis on ainsana analüüsinud tänavusi valimislubadusi, seda peamiselt sotsiaal- ja haridusvaldkonnas, ning võrrelnud neid 2007. aasta omadega, kirjutab Postimees.

Praxise uuringust paljude parteide programmides olnud õpetajate palgatõusu kohta selgub näiteks, et selle alammäära ei ole Eestis suudetud riigi keskmise palga tasemele tõsta ja õpetajate palk on jäänud 2008. aasta tasemele.

Reformierakond lubas 2007. aasta valimiste eel nelja aastaga pensionid kahekordistada, Keskerakond tõsta riigiteenistujate ja riigieelarvest palka saavate töötajate töötasu Euroopa Liidu keskmisele tasemele ehk 25 000 Eesti kroonini, et vältida kvalifitseeritud tööjõu väljavoolu Eestist.

Tegelikult on pensionid vahepealse ajaga kerkinud umbes poole sellest, mida Reformierakond 2007. aastal lubas ja mullu IV kvartalis oli Eestis riigitöötajate keskmine palk umbes 15 552 krooni, omavalitsustöötajail 10 827 krooni.

Allikas: Parteidel pole valimislubaduste täitmise kohta aruannet pakkuda, Õhtuleht