Lähenevate valimiste eel tõotab üheks debatiteemaks saada riigi maksupoliitika, kus lisaks näiteks käibemaksule võib tähelepanu saada ka automaks.

Tänases Eesti Päevalehes kirjutas PRAXIS-e analüütik Risto Kaarna, et IMF ja OECD on soovitanud Eestil kaaluda lisaks paljudele teistele maksusüsteemi muudatustele ka automaksu kehtestamist.

Eesti konjunktuuriinstituudi vanemteadur Leev Kuum nentis, et automaks oleks üks kõige enam vaidluskohti tekitav maks. „Mõlema poole argumendid on tegelikult mingis mõttes õiged. See on selline paras teema riigikogulastele vaielda,“ lisas ta.

„Kui auto võtab rohkem kütust, makstakse rohkem aktsiisi. Kallima auto puhul makstakse samuti riigile rohkem,“ tõi Kuum välja mõned küsitavused automaksu kehtestamise juures.

Sellest, kas automaks avaldaks mingit tuntavat mõju riigieelarvele, sõltub Kuuma sõnul palju maksumäärast. „Autode arv on tegelikult päris suur. Ei kahtle, et sealt raha saaks. Samas tuleb mõelda ka selle administreerimisele,“ jätkas ta.

„Mina pigem hoiduks automaksu kehtestamisest, kuid samas ma aktsepteerin üldisemalt IMF-i soovitusi küll. Eks kaugemalt on teinekord parem näha,“ rääkis Kuum.

Tema hinnangul oleks kergem olemasolevate maksude määrade muutmise kaudu eelarve tasakaal saavutada.

Allikas: Leev Kuum: automaksu kehtestamine oleks väga vaieldav, EPL