Kodanikuühiskonna ekspert ja rahvakogu algatusrühma liige Hille Hinsberg ütles pärast tänast rahvakogu arutluspäeva, et nüüd on riigikogu kord hakata rahvakogu ettepanekutega tööd tegema.

Rahvakogu ettepanekuid jõuavad järgmisel nädalal riigikokku. “Nüüd on riigikogu kord hakata tööd tegema. Kui täna rahvas lõpetas oma panuse, siis võib-olla nende panus nüüd algab nende samade ettepanekute juures,” ütles Hinsberg “Aktuaalsele kaamerale”.

Tema sõnul käsitletakse riigikogus juba praegu erakonnaseaduse muudatusi. “See on ka kõige esimene asi, mida riigikogu hakkab üle vaatama rahvakogust tulnud ettepanekute valguses. Teiste teemadega, nagu suurem kaasatus ja teistsugused valimistingimused, läheb ilmselt natukene kauem aega, aga loodame järjepidevalt kuulda uudiseid riigikogust.”

Hinsberg märkis, et tänane päev tõestas, et inimestel on tahtmist öelda nendel teemadel asju välja, et neil on selleks motivatsiooni ning et neil on selleks tarkus. “Inimesed ei andnud alla, nad viisid ennast kurssi juba eelnevalt, nad osalesid asjalikult aruteludes, kuulasid oma lauas olnud inimesi, küsisid aeg-ajalt nõu ka ekspertidelt ja kõik koos jõutigi tulemuseni.”

Ta tõdes, et kõige üllatavamaks peeti seda, et rahvakogulased ei toetanud presidendi otsevalimist. “Tõsi, võis arvata, et inimestel on kerge teha niisugust valikut, kus justkui öeldakse, et nende kätte saab suurem võim, et nende kätte saab otsus teha valik ühe inimese suhtes, aga väga hästi näitab koos tekkivat tarkust ja head otsust see, kui asjad on läbi räägitud, info on selge ja siis tehakse hoopis teistsugune otsus, kui ehk oodatud,”.

Skeptikutele, kes leiavad, et rahvakogu ei muuda meie ühiskonnas mitte midagi, ütles Hinsberg, et kui nii mõelda, siis ei peakski mitte midagi ette võtma, vaid vaatama, kuidas asjad vaikselt sujuvad. “Ja võib-olla ei juhtugi midagi ja see ei ole alati hea,” lisas ta.

“Rahvakogu on olnud kolm kuud kestev ettevõtmine, mis ei saagi ära lahendada kogu probleemistikku või kogu seda tegemata jätmist, mis on olnud riigivõimu ja kodanike vahel. Kui ta andis mingisuguse tõuke, et saada paremat dialoogi, paremat suhtlust ja paremat valitsemist, siis võib asja lugeda õnnestunuks,” märkis Hinsberg.

Allikas: Hinsberg: nüüd on riigikogu kord hakata rahvakogu ettepanekutega tööle, ERR