Poliitikauuringute keskuse Praxis juhatuse liikme Annika Uudelepa sõnul on viimane aeg avaliku teenistuse seadust uuendada.

“Uus avaliku teenistuse seaduse (ATS) eelnõu on oluline samm edasi, sest muudab riigiametnike tööga seonduvat lihtsamaks ja  paindlikumaks. Samas on seaduses mitmeid olulisi muutusi väga põgusalt puudutatud – jättes nendele sisu andmise Vabariigi Valitsuse ja Rahandusministeeriumi ülesandeks. Nii näiteks ei anna eelnõu vastust küsimusele, kuidas tagatakse riigiteenistujate professionaalsus, jätkusuutlikkus ja stabiilsus. Põhimõttelisemaid teemasid  nagu avaliku teenistuse roll ühiskonnas, väärtused ja toimimise aluspõhimõtted, praegune eelnõu ei käsitle”, rääkis Annika Uudelepp.

“Küll aga on palju kirgi üles kütnud osade tänaste ametnike ümbernimetamine töötajateks ja sellega seonduvad suured muutused. Avaliku teenistuse arengu ja põhiliste probleemide lahendamise seisukohalt ei ole osade ametnike ümbernimetamine töötajateks kuigi oluline küsimus ja oleks kurb, kui see pidurdaks hädavajalike muutuste tegemist või kujuneks avaliku teenistuse moderniseerimise keskseks küsimuseks”, kommenteeris Uudelepp “Terevisioonis” (vaata videot SIIN) menetluses olevast uuest avaliku teenistuse seadusest (ATS).

Samas märkis ta, et kui Riigikogu ATS-i lähikuudel vastu ei võta, siis on järjekordselt rong läinud. “Mitmed valitsused on püüdnud seda muuta. Väga hiljaks on jäädud.”

Praegu on uus ATS arutlusel Riigikogus.

Allikas: Ekspert: ametnike arvu vähendamine on arusaamatu, ERR