Valitsuskoalitsiooni moodustavate Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide otsus lüüa sotsiaalministri ja majandusministri ametikoht kaheks eeldab Eesti valitsuskorralduses suuri sisulisi muudatusi, arvab poliitikauuringute keskuse Praxis juhatuse esimees Annika Uudelepp.

Omavahel ministrikohad jaganud kaks erakonda otsustasid, et sotsiaalministri asemel tekib sotsiaalhoolekande ministri ning tervise- ja tööministri ametikoht. Majandusministri asemele tulevad väliskaubandus- ja ettevõtlusminister ning majandus- ja taristuminister.

Annika Uudelepp rääkis ERRi uudisteportaalile, et selline muudatus iseenesest on samm õiges suunas, kuid küsimus on selles, kas tegemist on pelgalt ministriportfellide ümbernimetamisega või on seal taga ka sisulised muudatused.

Uudelepp meenutas, et juba 2009. aastal käis ta Arengufondi konverentsil “Eesti pärast eurot” välja idee “riik kui lego”, mille mõte oli moodustada selliseid ministrikohti, mis ühiskonnas olulisi sidusteemasid käsitleksid.

“Nii suureneks paindlikkus ja ka edeneks ministeeriumidevaheline koostöövõimekus, see raputaks nn silotorne. Ja tähtis pole mitte mingi kokku-lahkukolimine või logod, vaid ikkagi temaatilised prioriteedid,” märkis ekspert.

“Täna kuulsime, et midagi sellist ongi plaanis. Väga huvitav, kuid samas ootamatu. See samm eeldab päris suuri nihkeid tänases valitsemiskorralduses, alates vabariigi valitsuse seadusest kuni igapäevase juhtimiseni. Ootan põnevusega, kuidas valitsuse moodustajad seda kõike ise ette on kujutanud,” ütles Uudelepp.

Ta tuletas meelde, et ka OECD on 2011. aastal oma raportis soovitanud Eestil valitsemises paindlikkust suurendada.

Allikas: , ERR