Praxise analüütik Gerli Paat-Ahi ütles, et HIV-levik mõjutab järjest enam ettevõtete tööd ja probleemi seljatamiseks tuleb firmadel endal murda viirust ümbritsevad müüdid ja tabud.

Paat-Ahi sõnul näitab uuring, et ettevõtted kannatavad rahalist kahju siis, kui töötaja HIV-nakatumine avastatakse hilises staadiumis või ei avastata seda üldse.

Mõlemal juhul seisab ettevõte silmitsi töötajaga, kes haiguse tagajärgede tõttu kaotab 25-50 protsenti oma töövõimest, mistõttu tuleb talle leida asendaja ja katta ravikulusid.

Probleemi süvendab see, et HIV-i nakatumisega kaasneb kapseldumine.

Näiteks AS Nordecon juhatuse esimees Jaano Vink tunnistas, et firmal on praegu samahästi kui võimatu teada, kas kollektiivis on HIV-positiivseid töötajaid või mitte. «Võitleme lohega, keda me ei näe,» tunnistas Vink. Kui toetuda nakatumise üldstatistikale Eestis, peaks Nordeconi 738-st töötajast 7-8 olema nakatunud.

Samas ei tule nakatumine avalikuks, sest ühiskonnas ümbritseb HIV-temaatikat teadmatus, mis nakatunutes hirme põhjustab. Kui nakkusest teataksegi, siis kardetakse tööandjat sellest informeerida, kartuses kaotada töö või sattuda kolleegide põlu alla.

Patiseisu vältimiseks tuleb ettevõtetel sekkuda juba enne probleemi tekkimist. Praxise soovitusel peaksid ettevõtted korraldama HIV-teemalisi koolitusi, soodustama turvalist käitumist ja viima läbi testimisi. Samamoodi tuleb inimesi koolitada HIV-nakatunutesse mõistvalt suhtuma, et oleks võimalik nakatunud kolleegiga kõrvuti tööd teha.

Selle eesmärgiga loodi viis aastat tagasi Terve Eesti SA juures koalitsioon «Ettevõtted HIV vastu», kuhu kuulub praegu 11 ettevõtet. Iga firma panustab aastas minimaalselt 3200 eurot HIV-teavitusse oma ettevõtetes ja mujal, praeguseks on koolitusi läbi viidud juba 60 firmas.

Allikas: Analüütik: HIV kahjud kummitavad ettevõtteid salamisi, PM