Enne kui parlamendierakondade sihtasutustele riigieelarvest raha eraldada, peaksid nad end tõestama, ütles Ain Aaviksoo poliitikauuringute keskusest Praxis.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni algatatud erakonnaseaduse muutmise eelnõu, mis võimaldab parlamendierakondadega seotud sihtasutustele riigieelarvest kindla summa, on tekitanud ühiskonnas palju pahameelt, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Ain Aaviksoo tõdes, et Saksamaal töötavad sellistes fondides need poliitikud, kel parajasti teist rakendust ei ole – näiteks pärast võimuvahetust.

“Totter oleks mõelda, et nad peaksid siis mitte midagi tegema vahepeal. See ei ole demokraatiale kasulik. Aga häirib mind see, et sellest ei julgeta avalikult rääkida ja üritatakse seda kuidagi veidral kombel lahendada,” sõnas Aaviksoo.

Tema arvates peaks asjad käime nii, et kõigepealt on eesmärk ja siis tuleb lahendusi.

“Täna on paraku nii, et pakutakse välja lahendusi ja siis hiljem hakatakse probleemi otsima. Päris kindlasti tekivad inimesed, tekib neile palk ja ju need inimesed ikka leiavad endale tegevust,” märkis ta.

Aaviksoo arvates tuleks erakondade sihtasutustel enne seda, kui riigilt hakkab raha laekuma, end tõestada.

Asjade käiguga rahulolematu vabaühenduste liit, kes koostas sel nädalal ka sellesisulise pöördumise, lubab saata riigikogule oma ettepanekud. Vabaühendusi on kokku rohkem kui 4000.

“Ma näen, et kui erakonnad ainult sooviksid, siis oleks neil küllaldaselt vahendeid selleks, et tegeleda oma maailmavaadete levitamise ja selle analüüsimisega,” sõnas vabaühenduste liidu juhataja Urmo Kübar.

Põhiseaduskomisjoni esimees Maruste ütles, et juhul kui riigi majanduslik seis muutub kehvaks, tuleks sihtasutuste moodustamine võib-olla edasi lükata.

“Võib-olla peame kusagilt erakondade rahastamisest koomale tõmbama – propagandakulusid või midagi taolist, et rohkem konsentreeruda sisule ja mitte agitatsioonile, välisagitatasioonile, mis on kulukas,” möönis Maruste.

Ta tõdes, et eelnõu tõsisemad arutelud on veel ees ning midagi pole veel suletud ega lõpuni otsustatud.

Allikas: Ain Aaviksoo: parteide sihtasutused peaks end esmalt tõestama, ERR