Praxise mõttehommik "Kuidas saavutada teglikku osalust poliitika kujundamisel?"

15. detsembril 2010 toimus Praxise kaheksas mõttehommik, seekordseks teemaks oli kodanike osalus poliitikakujundamisel. Poliitikaanalüüs põhineb Siseministeeriumi, Riigikantselei ja SA

Valitsusväliste organisatsioonide, huvirühmade ning tavaliste kodanike osalus poliitikate kujundamisel on üks hea valitsemise põhimõtteid ja demokraatliku ühiskonna aluseid. Kui esindusdemokraatia võimaldab kodanikel osaleda reeglina nelja aasta järel toimuvatel valimistel ning otsedemokraatia vorme praktiseeritakse veelgi harvemini, on osalusdemokraatia just see viis, kuidas ühiskonna erinevaid osapooli kaasata poliitikate kujundamisse. Osaluse ja kaasamise edendamiseks töötati 2005. aastal välja Kaasamise Hea Tava. Praxise värskeltvalminud „Valitsusasutuste kaasamispraktikate analüüs“ näitab nii saavutatud edusamme kui annab ka tõsist mõtlemisainet poliitikutele, ühiskondlikele partneritele ja ametnikele sellest, kuidas tegelikku osalust saavutada. Mõttehommikul jagame värske analüüsi tulemusi ning arutleme selle üle, mida järgmiste sammudena ette võtta.

Praxise juhatuse esimees Annika Uudelepp tutvustas mõttehommikul värskelt valminud poliitikaanalüüsi „Kodanike kaasamine: kuidas jõuda tegeliku osaluseni riigi otsustes?“ Tutvustusele järgnevas arutelus osalesid Riigikogu liikmed, ministeeriumide ametnikud, ettevõtjad, kodanikeühenduste esindajad ning valdkonna eksperdid.

Poliitikaanalüüs põhineb Siseministeeriumi, Riigikantselei ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali tellimusel läbi viidud uuringul valitsusasutuste kaasamispraktikatest. Selle tulemused näitavad nii saavutatud edusamme kui annavad ka tõsist mõtlemisainet poliitikutele, ühiskondlikele partneritele ja ametnikele sellest, kuidas tegelikku osalust saavutada.

Seekordset mõttehommikut toetab Riigikantselei. Mõttehommiku aluseks oleva analüüsi koostamist kaasrahastas Euroopa Sotsiaalfond, Tarkade Otsuste Fondi kaudu.

 

Tulemused