22.novembril 2010 toimus Eesti Rahvusraamatukogus Ühiskonnateaduste  teabepäev „Riigiteadused–kellele, kuidas, miks?“ , mis oli korraldatud populariseerimaks ühiskonnateadusi noorte hulgas ning kus muude huvitavate ettevõtmiste-ürituste kõrval toimus ka noorte ja poliitikute vahelise diskussiooni elavdamise eesmärgil järjekordne osaluskohvik „Valitsejad väljaspool valitsust“.

Osaluskohvikut juhatas sisse Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilaste poolt koostatud videoklippi sellest, kuidas noored suhestavad end poliitikaga ja missuguseid assotsiatsioone tekitab neile poliitika. Seejärel rääkis Alari Rammo  (Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit) kolmandast sektorist Eestis ning võimalustest mõjutada poliitikat läbi kolmanda sektori.  Enne diskussioonide alustamist temaatilistes laudkondades tutvustas Eesti Noorteühenduste Liit  (ENL) ühiskonnaelus kaasarääkimise võimalustest ülevaadet andvat veebilehte http://osale.enl.ee/ . Seejärel algas osaluskohviku põhiosa ehk noorte ja  poliitikute diskusioonid temaatilistes laudkondades. Sedapuhku toimusid diskussioonid kultuuri-, haridus- ja majanduspoliitika ning riigivalitsemise küsimustes. Kõikides laudkondades võtsid nii noored kui poliitikud aruteludest aktiivselt osa ning lähtuti printsiibist, et iga mõte on väärt arutamist – seda isegi siis, kui esmapilgul mõte võõra ning väärana näis.

Diskussiooniteemade valik oli lai: näiteks kultuuripoliitika laudkonnas arutleti muu hulgas selle üle, kuidas kolmas sektor saab mõjutada kultuuripoliitika kujundamist Eestis, mida peaks riik eelkõige silmas pidama kultuuri toetamisel; riigivalitsemise laudkonnas arutleti noorte võimaluste üle osaleda riigi valitsemises, mida muudaks Eestis noortele valimisõiguse andmine alates 16. eluaastast;  majanduspoliitika laudkonnas vahetati mõtteid muude teemade kõrval ka selle üle, missugused peaksid olema Eesti majanduspoliitika arengusuunad ja prioriteedid järgmise viie aasta jooksul, mida tuleks teha, et ettevõtlus jõuaks senisest enam maapiirkondadesse; hariduspoliitika lauas vahetati mõtteid selle üle, kas venekeelsed koolid peaksid minema üle eestikeelsele õppele alates esimesest klassist  ning kuidas sellele protsessile saaks kaasa aidata eesti keelt kõnelevad noored, aga ka selle üle, missugused on peamised kitsaskohad Eesti haridusmaastikul ning mida saab nende leevendamiseks teha kolmas sektor.

Kohalolnute hulgas viidi läbi ka küsitlus, mille tulemusena selgus, et  hääletusest osavõtnud ei  toetanud valmisea langetamist  16. eluaastale.

Noortega käisid osaluskohvikus mõtteid vahetamas mitmed tuntud poliitikud nagu Mart Laar, Mailis Reps, Jaak Aaviksoo, Silver Meikar, Maret Maripuu, Jaanus Marrandi, Taavi Rõivas, Liisa-Ly Pakosta jpt.

"Tegemist on väga vahva noortele suunatud algatusega korraldajatelt ja tõelise kodanikuühiskonna üritusega, kus arutati eluliselt olulistel teemadel. Hea näide sellest, kuidas kodanikuühiskonda ehitatakse läbi noortele inimestele kaasarääkimise võimaluse andmise. Tugev kodanikuühiskond ja tugev riik algab tegusast kodanikust ja erinevate võrgustike omavahelisest koostööst", kommenteeris Jaak Aaviksoo üritusel toimuvat.

„Ikka öeldakse, et iga kett on just nii tugev kui tema nõrgim lüli. Noored inimesed, kes ei viitsi enda ümber toimuvasse süveneda on sageli just see nõrk lüli, kuigi just neist peaks saama homse päeva targad kodanikud. Nii et noortes inimestes huvi ja kaasamõtlemisesoovi ärgitamine on kodanikuhariduse andmises üleüldse üks kõige suurema missiooniga tegu, millest võidab kogu ühiskond. Loodan väga, et iga noor lahkus Riigivalitsemise lauast teadmise ja tundega, et kellegi mõtted ei ole rumalad, vaid alati väärt kaasa mõtlemist ja arutamist,“ avaldas arvamust Evelyn Sepp pärast osaluskohvikut.

Osaluskohviku korraldasid Poliitikauuringute Keskus PRAXIS, Noorteühenduste Liit (ENL), organisatsioon „Ratastoolis poliitikahuvilised“ (POW) ja osaluskohvik toimus koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga.

Projekti toetab Vabaühenduste fond, mida rahastavad Norra, Island ja Liechtenstein Avatud Eesti Fondi vahendusel.Projekti ürituste läbiviimist toetab Sokos Hotell Viru, Forum Cinemas, Abiprint OÜ ning veebikeskkonda aitab luua Developers Team (DT).

 

Lisainfot projekti kohta:
Katariina Rebane (PRAXIS) katariina(at)praxis.ee ja Praxise kodulehel (www.praxis.ee)
Martti Martinson (ENL) martti@enl.ee ja ENLi kodulehel (www.enl.ee)
Jüri Lehtmets (POW) jyri.lehtmets(at)gmail.com ja POWi kodulehel (www.partyonwheels.eu)