HIVi mõju majandusele ja tööandjate roll selle ennetamisel

Analüüsi eesmärgiks oli anda ülevaade HIVi mõjust majandusele ja tööandjate rollist HIVi ennetamisel. Eestis on 2012.a. seisuga kokku diagnoositud enam kui 8000 HIVi nakatunut ning igal aastal lisandub umbes 400 uut juhtu, mida oleks võimalik ennetada. Nakatunud on enamasti tööealised  ning seetõttu on ka nende mõju majandusele ja ettevõtetele suurem.

Seni puudub hinnang HIVi mõju kohta Eesti tööandjatele. Praegu on võimalik ainult kaudselt öelda, et aastatel 2000-2010 HIV-iga seotud surmadest ja uutest haigestumisest tingitud summaarne tervisekadu oli 20 475 eluaastat ning hinnanguline kahju sel perioodil oli 188 mln eurot (sealjuures 64% sellest enneaegse suremuse tõttu).

Ennetuse, ARV-ravimite, ravikulude ja kaotatud eluaastate tekitatud kahju põhjal on konservatiivne hinnang HIViga kaasnenud majanduslikule koormusele 2010. aastal 44,8 miljonit eurot (umbes sama palju kulus Haigekassal 2011. I poolaastal ravimite kompenseerimisele), sellest 32% otseste ja ülejäänu kaudsete kuludena. Tegemist on konservatiivse hinnanguga, millele tuleks lisada töövõimetuse ja töövõime languse tõttu sotsiaalkaitse süsteemile tekitatav koormus. Eeldades, et iga aasta lisandub umbes 400 HIVi juhtu, siis võib hinnanguliselt öelda, et ühe juhu kulud (jättes välja ennetuskulud) on aastas umbes nakatunu kohta 5330 eurot ning 400 uue juhu näol lisandub igal aastal kuludesse 2,1 miljonit eurot.

Tööandjatele toodi raportis järgmised soovitused:

- Ettevõtted peaksid tegema tihedamat omavahelist koostööd (HIV ennetusalased koolitused, teavituskampaaniad vms üritused). Sealjuures on oluline, et oleksid kaasatud ka väikese ning keskmise suurusega ettevõtted, kuna selliseid on Eestis just kõige rohkem.

- Ettevõtjad peaksid julgustama töötajaid ennast testima ja selle ka anonüümsel teel neile võimalikuks tegema. TAI poolt on alates 16-eluaastast HIV-testimine ja nõustamine tagatud, kuid inimesed ei tea nende testimiskabinettide olemasolust. Siin võiksid tööandjad aidata kaasa töötajate teavitamisele.

- Ettevõtjad peaksid minimaalselt ettevõtte tasandil välja töötama strateegia üldiste hoiakute ning häbimärgistamise suunamiseks HIVi teemal. Tööandjad peavad eelkõige ise andma positiivset eeskuju HIV-positiivsetega suheldes ja neid mitte mingil juhul diskrimineerides.

Tulemused

Publikatsioonid:

Ettekanded

Teostajad:
Gerli Paat-Ahi, Riina Sikkut, Ain Aaviksoo
Kestus:
2012 - 2012
Finantseerijad:
Märksõnad:
HIV, majanduslik koormus

Uudised

Uudised puuduvad