Praxise mõttehommik "Eesti kõrghariduspoliitika: julge või juhuslik?"

9. detsembril 2009 kogunesid Nordic Hotel Forumis Praxise mõttehommikule Haridus- ja Teadusministeeriumi esindajad, riiklike ja eraülikoolide esindajad, noorteühenduste ja üliõpilasesinduse esindajad, riigikogu liikmed ning valdkonna teadlased, et ühiselt arutleda võrdväärsete võimaluste üle Eesti kõrghariduspoliitikas.

Arvestades teema võtmetähtsust rahvusvaheliselt ning Eesti kõrgharidusstrateegia lähtekohta tagada kõigile võimekatele õppuritele kõrgharidusele ligipääs, arutleti koos kõrgharidusvõimaluste võrdväärsuse tähtsuse, näitajate ning võimaliku tegevuskava üle.  

Praxise värskelt valminud Eesti kõrgharidusvõimaluste analüüs kirjeldab mitmeid õppuri taustast tulenevaid erinevusi võimendavaid tendentse ligipääsul kõrgharidusele. Samuti annab poliitikaanalüüs ülevaate Eesti kõrgharidussüsteemi võrdväärsete võimaluste kohta võrdluses teiste Euroopa riikide sotsiaalsete näitajatega. Eestis võib leida märke selle kohta, et siinne kõrgharidus liigub vastupidiselt Euroopa tendentsile pigem erinevusi võimendava kõrghariduspoliitika suunas. Praegu ei ole kõrghariduspoliitikas selgelt määratletud, missugune tegevuskava on kõrgharidusstrateegias sõnastatud eesmärgi elluviimiseks riigil plaanis. Samuti ei ole kokku lepitud, missugust rolli ja väärtust näeb riik kõrgharidusvõimaluste võrdväärsemaks muutmisel sotsiaalse mobiilsuse arendamisel.  Just neid aspekte soovitakse Mõttehommikuga haridusdebatti tuua.

Peale Eve Mägi tutvustavat ettekannet valminud poliitikaanalüüsist (ettekande slaidid leiate antud lehekülje lõpus tulemuste sektsioonis), toimus mõttehommiku diskussioon, mida modereeris Mati Heidmets (Tallinna Ülikool).
Arutelu oli jagatud kolme blokki:
1. Võrdväärsete kõrgharidusvõimaluste küsimuse tähtsus Eesti jaoks?
2. Milles peaks Eesti kõrgharidusvõimaluste võrdväärsust toetav poliitika seisnema?
Teemat täiendas sõnavõtuga Heli Aru Haridus – ja Teadusministeeriumist.
3. Milliseid samme tuleks kõrgharidusvõimaluste võrdväärsuse edendamiseks astuda? Teemat täiendas sõnavõtuga Maris Mälzer Eesti Üliõpilaskondade Liidust.
 
Diskussioon jätkub mottehommik.praxis.ee!

Mõne nädala pärast on blogis vaadatavad seminari ettekande, sõnavõttude ja diskussiooni videod, et kohapeal toimunust saaksid osa kõik huvitatud! Blogis on ka viited täiendavatele analüütilistele allikatele. Blogi täieneb pidevalt ja seetõttu soovitame registreerida ennast nii kasutajaks kui tellida blogiuuenduste teated endale RSS vahendusel.


Tule mõtle kaasa ja avalda OMA arvamus!

Eve Magi ettekanne Praxise mõttehommikul 09.12.2009 toimus Praxise mõttehommik Eesti kõrghariduspoliitika: julge või juhuslik?, kus Eve Mägi tutvustas samanimelist poliitikanalüüsi.
Teostajad:
Maiu Uus, Annika Uudelepp, Ain Aaviksoo, Andres Võrk, Janek Saluse, Reelika Leetmaa, Laura Kirss
Kestus:
2008 - 2010
Finantseerijad:
Märksõnad:
dialoog, ühendus, poliitik, mõttehommik

Tagasi projekti esilehele

Projekti toetab Vabaühenduste Fond, mis on rahastatud Islandi, Liechtensteini ja Norra poolt EMP finantsmehhanismi ning Norra finantsmehhanismi vahendusel.