Kuidas edendada kohalikke avalikke teenuseid?

16.septembril 2009 toimus teine Praxise mõttehommik "Kuidas edendada kohalikke avalikke teenuseid?"

Enamik esmatähtsaid teenuseid osutatakse inimestele kohalikul tasandil. See tekitab inimestes õigustatud ootuse, et teenused on kättesaadavad, usaldusväärsed ja kvaliteetsed. Kohalike omavalitsustele tähendab see kohustuste kandmist, mis võib teinekord osutuda raskesti teostatavaks. Kas KOVid saavad kohalike teenuste osutamisega üksi hakkama? Või on vaja näiteks teha rohkem koostööd –omavalitsustel omavahel, kodanikuühendustega ja ministeeriumitega?

Praxise värskelt valminud analüüsi järgi elab 87% Eesti elanikest omavalitsustes, kus omavalitsused ja mittetulunduslikud organisatsioonid teevad koostööd avalike teenuste osutamisel. Teenuste delegeerimise potentsiaali ei osata veel täiel määral rakendada. Mida saavad juba täna ära teha ministeeriumid, omavalitsused, erinevad mittetulunduslikud organisatsioonid, et kohalikke avalikke teenuseid edendada?

16.septembril kogunes Nordic Hotel Forumis Praxise mõttehommikule mõnikümmend teema eksperti, et otsida vastuseid  neile ja teistele olulistele küsimustele seoses kohalike avaliketeenuste arendamisega.

Praxise valitsemise ja kodanikuühiskonna programmijuht Annika Uudelepp tutvustas värskelt valminud analüüsi "Kuidas arendada kohalikke avalikke teenuseid omavalitsuste ja kodanikeühenduste koostöös?". Analüüsiga on võimalik kõigil tutvuda klikkides parempoolsel pildil ->

Seejärel toimus Rivo Noorkõivu (OÜ Geomedia) eestvedamisel Praxise mõttehommikute kõige olulisem osa: diskussioon kohale tulnud avaliku sektori ja kolmanda sektori esindajate vahel. Diskussioon jagunes kolmeks teemablokiks:

1. Teenuste arendamise tänased võtmeküsimused kohalikes omavalitsustes. Teema juhatas oma seisukohtadega sisse Kaupo Reede (Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskusest)

2. MTOd kui resurss kohalike avalike teenuste osutamisel ja arendamisel. Teema sissejuhatuseks jagas oma kogemusi MTÜst teenuseosutajana Liina Lokko (MTÜ Anni Mängumaa)

3. Millest alustada, et parandada koostööd? Külalised said ülesande laudkondades nõu pidada, mida tuleks teha nii keskvalitsuse, kohalikul tasandil kui kolmanda sektori organisatsioonides, et parandada kohalike avalike teenuste kvaliteeti ja kättesaadavust. Ühisel arutelul said põhimured ja ettepanekud ka kirja.
 

Diskussioon jätkub mottehommik.praxis.ee!

Mõne päeva pärast on blogis vaadatavad seminari ettekande, sõnavõttude ja diskussiooni videod, et kohapeal toimunust saaksid osa kõik huvitatud! Blogis on ka viited täiendavatele analüütilistele allikatele. Blogi täieneb pidevalt ja seetõttu soovitame registreerida ennast nii kasutajaks kui tellida blogiuuenduste teated endale RSS vahendusel.

Tule mõtle kaasa ja avalda OMA arvamus!

Ettekanded

Kuidas arendada kohalikke avalikke teenuseid omavalitsuste ja kodanikuühenduste koostöös? Praxise mõttehommikul tutvustas Annika Uudelepp äsjavalminud poliitikaanalüüsi, mis käsitleb kohalike avalike teenuste osutamist ning delegeerimist kodanikeühendustele ning toob välja keskvalitsuse, kohaliku tasandi ja kolmanda sektori tiheda koostöö vajalikkuse tulevikus.
Teostajad:
Maiu Uus, Annika Uudelepp, Ain Aaviksoo, Andres Võrk, Janek Saluse, Reelika Leetmaa, Laura Kirss
Kestus:
2008 - 2010
Finantseerijad:
Märksõnad:
dialoog, ühendus, poliitik, mõttehommik

Tagasi projekti esilehele

Projekti toetab Vabaühenduste Fond, mis on rahastatud Islandi, Liechtensteini ja Norra poolt EMP finantsmehhanismi ning Norra finantsmehhanismi vahendusel.