Praxise mõttehommik „ Eesti patsiendi minevikuvõidud ja tulevikuvõimalused“

18. novembril 2009 kogunesid Nordic Hotel Forumis Praxise mõttehommikule patsiendid, poliitikud, arstid ja ametnikud, et ühiselt  arutleda patsiendikeskse tervishoiusüsteemi võimalikkuse üle Eestis.

Arvestades tervishoiu rahastamise oluliselt vähenenud kasvuvõimalusi vaagiti koos kõigi asjaosalistega, millised võiksid olla Eesti tervisesüsteemi mõttekad ja olulised prioriteedid järgnevail aastail patsiendi seisukohast ning millisteks valikuteks tuleb ühiskonnal valmistuda.
Rahastamise muutunud perspektiiv on sattumas vastuollu nende ootustega, mida ühiskond seab tervishoiusüsteemi poolt pakutavatele hüvedele. Seda ennustas Praxis juba 2005. aastal, kuid saabunud majanduskriis tõi pöördepunkti veelgi lähemale. Seega on juba mõne aasta pärast väga raske kui mitte võimatu senisel viisil jätkata.

Praxise värskelt valminud analüüsis kirjeldatakse patsiendini jõudnud arenguid tervishoius kiire majanduskasvu perioodil ning väljakutseid, mis seisavad ees järgnevail aastail patsientide ootustele vastava tervishoiusüsteemi arendamisel.
"Eestis kipub avalik arutelu keskenduma arstide palgale, haiglahoonete asukohale ja tervishoiukulutustele SKPst, samal ajal kui arenenud riikides on 21. sajandi tervishoiu võtmeküsimuseks tulemused ja väärtus, mida tervishoiusüsteem elanikele pakub“, kommenteeris Praxise juht Ain Aaviksoo uut lähenemist, mida Mõttehommikuga Eesti tervishoiudebatti soovitakse tuua.

Peale Ain Aaviksoo tutvustavat ettekannet valminud poliitikaanalüüsist, võttis sõna Arne Björnberg Health Consumer Powerhouse ´ist (Rootsi) ning tutvustas edukamate Euroopa riikide parimaid praktikaid patsiendikeskse tervishoiusüsteemide arendamisel. Ain Aaviksoo ning Arne Björnbergi ettekannete slaidid leiate antud lehekülje lõpus tulemuste sektsioonis.

Seejärel toimus mõttehommiku diskussioon, mida modereeris Jarno Habicht (WHO Eesti esindus). Arutelu oli jagatud kolme blokki:
1. Mida tähendab patsiendikesksus Eestis 10 aasta pärast? Teema sissejuhatuseks jagasid oma mõtteid EV sotsiaalminister Hanno Pevkur ja Eesti Haigekassa esimees Hannes Danilov.
2. Mis peaks patsiendi seisukohast lähtuvalt tervishoiusüsteemi korralduses muutuma? Teema sissejuhatuseks jagasid oma mõtteid Eesti Arstide liidu president dr Andrus Mäesalu ja Eesti Kopsuliidu esimees Olga Sumbajeva.
3. Millest alustada? Külalised said ülesande laudkondades nõu pidada, mis oleks see üks asi, mida saaks ära teha, et muuta ravi korraldust patsiendi kesksemaks?
 
Diskussioon jätkub mottehommik.praxis.ee!

Mõne nädala pärast on blogis vaadatavad seminari ettekande, sõnavõttude ja diskussiooni videod, et kohapeal toimunust saaksid osa kõik huvitatud! Blogis on ka viited täiendavatele analüütilistele allikatele. Blogi täieneb pidevalt ja seetõttu soovitame registreerida ennast nii kasutajaks kui tellida blogiuuenduste teated endale RSS vahendusel.

Tule mõtle kaasa ja avalda OMA arvamus!

 

 

Ain Aaviksoo ettekanne Praxise mõttehommikul 18.11.2009 toimus Praxise mõttehommik "Eesti patsiendi minevikuvõidud ja tulevikuvõimalused", kus Ain Aaviksoo tutvustas samanimelist poliitikaanalüüsi.
Arne Bjornbergi ettekanne Praxise mõttehommikul 18.11.2009 toimus Praxise mõttehommik "Eesti patsiendi minevikuvõidud ja tulevikuvõimalused", kuhu oli kutsutud esinema ka välisekspert Arne Björnberg Health Consumer Powerhousist.
Teostajad:
Maiu Uus, Annika Uudelepp, Ain Aaviksoo, Andres Võrk, Janek Saluse, Reelika Leetmaa, Laura Kirss
Kestus:
2008 - 2010
Finantseerijad:
Märksõnad:
dialoog, ühendus, poliitik, mõttehommik

Tagasi projekti esilehele

Projekti toetab Vabaühenduste Fond, mis on rahastatud Islandi, Liechtensteini ja Norra poolt EMP finantsmehhanismi ning Norra finantsmehhanismi vahendusel.