Töötajate kaasamine Eesti ettevõtetes

Uuring on osa suuremast projektist, mille eesmärgiks on sotsiaaldialoogi edendamine ettevõtetes. Uuringu eesmärk on analüüsida töötajate kaasamist Eesti ettevõtetes erinevate esindatuse vormide korral. Eestis võib tööandjale informeerimise ja konsulteerimise partneriks olla seadusandluse kohaselt kas ametiühingu poolt valitud usaldusisik või organiseerumata töötajate üldkoosoleku poolt valitud usaldusisik. Eestis on ka ettevõtteid, kus eksisteerivad mõlemad esindatuse vormid koos. Kaheksas ettevõttes läbiviidava juhtumiuuringu raames vaadatakse, kuidas on ettevõtetes töötajate informeerimine ja konsulteerimine korraldatud, miks see on just nii tehtud ja milline on rahulolu selle süsteemiga töötajate ja tööandjate poolelt.

 

Uuringu tulemusena valmib raport, milles antakse lisaks Eestis tehtavatele juhtumiuuringutele ülevaade töötajate kaasamist käsitlevast seadusandlusest Eestis ja Euroopa Liidus ning tutvustatakse teiste riikide praktikaid töötajate kaasamise korraldamisel.

 

Uuring valmib 2006. aasta sügisel, mil tutvustatakse ka tulemusi. Tulemuste tutvustamine toimub ettevõtte tasandi sotsiaaldialoogi edendamisele suunatud konverentsil. Uuring valmib koostöös turu-uuringute firmaga SaarPoll. Uuringu juhtkomisjon koosneb Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ametiühingute Keskliidu esindajatest, kellega tehakse uuringu valmimisel ka tihedat koostööd. Uuring on finantseeritud Eesti Tööandjate Keskliidu poolt, Euroopa Komisjoni eelarvejaost „Ettevõtete esindajate teavitamine, nende ärakuulamine ja osalemine”.

Tulemused

Publikatsioonid:

Ettekanded

Kuidas ja miks kaasatakse töötajaid Eesti ettevõtetes? Krista Jaakson. Ettekanne konverentsil "Partnerlus ettevõttes: monoloogist dialoogini" 25.11.2005
Informeerimine ja konsulteerimine Eesti ettevõtetes- juhtumiuuringutel põhinev analüüs Epp Kallaste ja Krista Jaakson. Ettekanne Eesti Tööandjate Keskliidu korraldatud Personalijuhtide ümarlaual "Töötajate kaasamine - kuidas ja miks?" 27.05.2005

Artiklid