Tööjõupakkumise stiimulite analüüs mikrosimulatsioonimudeli abil

Käesoleva uuringu eesmärk on analüüsida mikrosimulatsioonimeetodi abil, kuidas mõjutavad Eesti maksud ja sotsiaaltoetused inimeste tööjõupakkumise stiimuleid.

 

Projekti raames viiakse läbi järgmised tegevused.

 

1) Antakse ülevaade maksude ja sotsiaaltoetuste süsteemi poolt genereeritavate vaesus-, töötus- ja madala palga lõksude (traps) arvutamisest eri leibkonna tüüpide jaoks, tuginedes OECD/ELi metoodikale ja osalistele senistele arvutustele PRAXISe indikaatorite projektis.

 

Tegevus peaks andma vastuse küsimusele, kas Eesti maksude ja toetuste süsteem potentsiaalselt vähendab stiimuleid töötada.

 

2) Leitakse lõksude suuruse tegelik jaotus ühiskonnas tuginedes Statistikaameti Leibkonna eelarve uuringus toodud leibkondade struktuurile ja tulude/kulude jaotusele aastatel 2000-2003; arvutustes püütakse arvestada tegelikke varieeruvusi eluasemekuludes, samuti anda hinnang tööl käimise kulude ja lapsehoolduskulude mõjust lõksudele.

 

Tegevus peaks andma vastuse küsimusele, kas süsteemi poolt tekitatud potentsiaalne probleem on laiaulatuslik või puudutab ainult marginaalset rahvastikurühma.


3) Kasutades mikrosimulatsioonimeetodeid simuleeritakse lõksude muutumist aastatel 2006-2007, lähtudes planeeritavatest muutustest maksude ja sotsiaaltoetuste osas.

 

Tegevus peaks andma vastuse küsimusele, mida toovad kaasa planeeritud maksude ja sotsiaaltoetuste muutused tööjõupakkumise stiimulitele.

Tulemused

Publikatsioonid:

Ettekanded

Töötamise stiimulid Eesti maksu- ja sotsiaaltoetuste süsteemis Andres Võrk. Loeng Rahandusministeeriumis 13.09.2005
Teostajad:
Reelika Leetmaa, Andres Võrk, Alari Paulus
Kestus:
2005 - 2005
Finantseerijad:
Märksõnad:
mikrosimulatsiooni mudel, tööjõupakkumine, hõive, maksusüsteem, sotsiaaltoetused

Uudised

Uudised puuduvad