Digitaalne lõhe Eestis ja selle ületamise võimalused

Uuringu eesmärgiks on saada aru Interneti vähe- ja mittekasutajate hoiakutest ning Internetikasutamist mõjutavatest teguritest ning pakkuda välja soovitusi barjääride ületamiseks.

Uuringu teoreetiliseks lähtekohaks on digitaalse kihistumise kontseptsioon. Uuring tugineb kolme tüüpi andmetele: 2005 ja 2007 aasta sügisel läbi viidud küsitlused, seitse fookusgruppintervjuud ning neli kvalitatiivset juhtumianalüüsi.

Uuringu elluviimisel tegi PRAXIS koostööd Pille Pruulmann-Vengerfeldt'iga Tartu Ülikooli Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni Instituudist ning Turu-uuringute AS-ga (fookusgruppintervjuude organiseerimise osas).

Uuringust tuli välja, et Interneti kasutamise barjäärid on majanduslikud ja emotsionaalsed ligipääsubarjäärid ning oskuste puudumisega seonduvad barjäärid. Uuring lõpeb soovitustega avalikule, kolmandale ja erasektorile ning need puudutavad arvuti ja Interneti kasutamise oskuste arendamist, Internetiühenduse hinnabarjääri lõhkumist, arvuti- ning Internetiühenduse ostu lihtsustamist, eesti keeles suhtlevat tehnoloogiat, sisuteenuste arendamist koos teadlikkuse tõstmisega, puuetega inimeste toetamist ning eakate sotsiaalsete võrgustike ulatuslikumat kasutamist.

Tulemused

Publikatsioonid:

Artiklid

Teostajad:
Pille Pruulmann-Vengerfeldt (TÜ), Tarmo Kalvet
Kestus:
2007 - 2008
Finantseerijad:
Märksõnad:
infokihistumine, infoühiskond